Instagram Kısıtlama Nedir?

Uygunsuz yorumların gönderilerinize yapılmasından şikayetçiyseniz Kısıtlama özelliği ile bu yorumları kısıtlayabilirsiniz.

instagram kısıtlama, instagram
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler sosyal medya platformları arasındaki Instagram, popülerliğini kullanıcılara sunduğu yeni özellikleriyle korumaya devam ediyor. Kişilerin güvenliği, konforu ve özel bilgilerinin gizliliği konusunda hassas olan Instagram’da sizleri rahatsız eden hesapları engelleyebiliyorsunuz.

instagram

Instagram ‘’Kısıtlama’’ özelliği ise engellemeye yeni bir alternatif olarak kullanılıyor. Instagram bu özelliğini kullanıcılara sunarken kullanıcı konforuna ne kadar fazla özen gösterdiğini ve güvenlik için daima yeni özellikler getirebileceğini belirtmişti. Instagram ekibi, 2019 yılından beri kullanılan bu yeni özellik ile platformun daha güvenilir bir hale gelmesini sağladı.

Instagram kullanırken birinin sizin gönderilerinize yorum yapmasını engelleyebilmek için hesabı tamamen engellemeniz sizlerden bekleniyordu. Engeli olmayan kullanıcılar, herkese açık hesaplardaki bütün gönderilere istediği sayıda yorum yapabiliyor. Fakat bu durum kötü niyetli kişilerin tarafından sabote edildiği için ortaya yeni bir özellik çıkmış oldu.

Instagram Kısıtlama Özelliği Size Ne Sağlıyor?

İnsanların bilinçsiz bir biçimde sosyal medya kullanması, ne yazık ki negatif durumların yaşanmasına yol açabiliyor. Instagram Kısıtlama özelliği ile karşılaşabileceğiniz olumsuz durumları engelleyebilir ve temiz bir sosyal medya platformu elde edebilirsiniz. Kullanıcıların tamamı bu özellikten yararlanabiliyor. Ancak özelliği en fazla tercih edenler yüksek takipçi sayılı hesaplar oluyor.

Kısıtlama özelliği sayesinde paylaştığınız içeriklere gelebilecek küfür, hakaret, taciz, ırkçı veya cinsiyetçi yorumları kısıtlayabilmeniz mümkün hale geliyor. İsterseniz yorum yapılmasını tamamen de kapatmayı deneyebilirsiniz.

Siber zorbalığın yanı sıra satış yapan Instagram hesapları da bu noktada dikkat çekiyor. Bu hesaplar popüler kişilerin hesaplarına reklam amaçlı ve ürün tanıtımı amaçlı yorumlar bıraktıkları için bu özellikten yararlanmanız gerekebiliyor.

instagram kısıtlama, instagram, instagram restrict

Instagram Kısıtla Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Paylaşımlarınıza istemediğiniz yorumların yapılmasını engellemek istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Gönderilerinize çok fazla yorum geliyor ve uygunsuz yorumları görmeniz zor hale geliyorsa Kısıtlama özelliği ile bu soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

Instagram Kısıtlama Özelliğinden Yararlanmak için İzlemeniz Gereken Adımlar:

  • Instagram gönderilerinizde uygunsuz yorum gördüğünüzde, yorumu yapan kişinin üzerine tıklayın ve profiline gidin.
  • Profilinin sağ üst kısmında yer alan üç noktaya tıkladıktan sonra ‘’Kısıtlama’’ yazan bölüme tıklayın.

Kısıtladığınız kişinin yorumlarını artık gönderiler içerisinde göremezsiniz. Bu kişi yorum yapamaz ve kısıtlandığının da farkında olmaz. Kendi hesabından yorumlara baktığı zaman yorumlarını görmeye devam eder.

Bu özellik en az engelleme özelliği kadar önemlidir. Sosyal medyayı eğlenmek, vakit geçirmek ya da ürünlerinizi tanıtmak için kullanıyorsanız ve tanımadığınız kişilerden şikayetçiyseniz Kısıtlama özelliğini mutlaka denemelisiniz.

E YANİ?
Pazarlama miyopluğu büyük ölçekli şirketlerin de düşebileceği en kötü senaryolar arasında yer alıyor. Trendlerin doğru şekilde yorumlanmaması, analiz çalışmalarının yeterli seviyelerde gerçekleştirilmemesi ve tehditlerin doğru zamanda algılanamaması büyük problemleri de beraberinde getiriyor. Bunun için belirli detaylara ekstra dikkat edilmesi gerekiyor.
YORUMLAR