Instagram Kullanıcılarına Müjde: “Yakın Zamanda Silinenler” Özelliği

Instagram kullanıcıları, bu habere çok sevinecek. Platform, kullanıcılarına sildikleri gönderileri 30 gün, hikayeleri ise 24 saat boyunca görebilecekleri bir “yakın zamanda silinenler” klasörü ekledi.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Clubhouse sonrası Instagram’ın ilk güncellemesi beklenmedik bir özellik olarak geldi. Rekabetten çok işlevselliği önde olan bu yenilik ile birlikte hem platform, kullanıcılarını daha iyi tanımış olacak hem de paylaşımlara geri dönme imkanı sağlanmış olacak.

Instagram, silinen gönderiler için kullanıcılarına ikinci bir şans tanıma özelliği oluşturdu. Kimi zaman kazara kimi zamansa ani bir kararla silinen görselleri geri getirebilmenizi sağlayacak olan bu klasöre düşen paylaşımların ömrü 30 gün olarak belirlenmiş durumda. Yenilik, özellikle reels ve IG videoları için kurtarıcı olarak nitelendiriliyor.

Şunu da söylemek gerekiyor, “Yakın Zamanda Silinenler” klasörüne düşen paylaşımlar istenildiği takdirde oradan da silinebiliyor.  Bu sebeple hesabınızı ele geçiren kişi, eğer niyeti buysa, biraz daha uğraşıp buradaki gönderilerinizi de ele geçirip silebilir. Instagram, benzeri davranışların önüne geçmek için “Yakın Zamanda Silinenler” klasöründeki paylaşımları silmek isteyen kişilerden SMS veya E-Posta yolu ile kimliklerini doğrulamalarını isteyeceğini de bildirdi. Dolayısıyla bu yeni özellik, hesabı bir başkasının eline geçen kullanıcılar için kesin çözüm olmasa bile bir başvuru yolu olarak değerlendiriliyor.

Instagram’ın son güncellemesini yaptığınızda Ayarlar >Hesap>Son Silinmiş adımlarını takip ederek özelliği kullanabilir, burada gördüğünüz herhangi bir paylaşımı kalıcı olarak silebilir veya yeniden yükleyebilirsiniz. 

YORUMLAR