Instagram Lite 170 Ülkede Piyasaya Sürüldü

Facebook, Instagram uygulamasının “Lite” sürümünü Android kullanıcılarına sundu.

instagram lite 2 megabayt
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, 170 ülkede birden “Lite” sürümünü yayınladı. Yalnızca Android cihazlar için piyasaya sürülen uygulama, telefonunuzdaki Instagram uygulamasının aksine yalnızca 2 megabaytlık alan gerektirir. Bu da demek oluyor ki orijinal uygulamadan daha az veri yoğunluğu olan bir fotoğraf ve video platformu olacak. Aslında Instagram ile aynı özellikleri sunuyor, Reels özelliği dahi var. 

Uygulama yükünün 30 MB’dan 2 MB’a düşürülmesi için geliştiriciler, birçok grafik öğesini azalttı. Sonuç olarak uygulama içi satın almalar, görüntülü reklamlar ve karanlık mod burada kullanılamıyor. Uçtan uca şifreleme gibi bir özelliği de yok. Facebook, bu eklentilerin de yakın zamanda  Lite’a ilave edileceğini söyledi. İçeriği hafifletildiği için daha az şarj ve internet gücüyle de çalışabilen uygulama, merkezden uzakta yaşayanlar için de avantajlı bir seçenek gibi duruyor. Nitekim şirket de bir blog gönderisinde bu konuya değindi. Kuzey Amerika’daki %90’a karşılık dünya nüfusunun %63’ünün çevrim içi olduğunu, milyonlarca insanın Instagram erişiminin kolay olmadığını belirtti. Dünyanın dört bir yanındaki birçok bölge, platformda bulunan veri büyüklüğü dolayısıyla zengin video ve fotoğraf havuzuna hızlı erişim için ne güncel mobil cihazlara ne de sağlam internet ağlarına sahip.

Facebook Tel Aviv Ürün Yönetimi Direktörü Tzach Hadar, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ekiplerimiz, uygulamalarımızın bu hafif sürümlerini düşük bağlantıya veya sınırlı veri planlarına sahip kişiler için geliştiriyor. Çünkü temel amacımız kimseyi geride bırakmamak. Instagram deneyiminin cihaz, platform ve ağ kalitesinden bağımsız olarak hızlı, yüksek kaliteli ve güvenilir olmasını istedik.” 

Instagram Lite’ın, 2015’te piyasaya sürülen Facebook Lite gibi ayda 200 milyondan fazla kullanıcıya erişeceği düşünülüyor. Facebook öncülüğünde gerçekleştirilen bu hafifletme operasyonu gelecek vaat eden bir pazarın ilk kıvılcımları gibi görünüyor. Şimdilik, iOS’a gelmesi beklenmiyor. 

YORUMLAR