Instagram’da Silinen Gönderileri Geri Getirme

7 pratik adımda Instagram gönderilerinizi nasıl geri yükleyebileceğinizi anlatıyoruz.

yakında silinenler
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram’ın “yakın zaman önce silinenler” özelliğini duymuş muydunuz? Bu özellik sayesinde, silmiş olduğunuz hikaye, reels, IGTV ve postları geri getirebiliyorsunuz. Platform, bu özelliği bilgisayar korsanlarının kurbanı olan kullanıcılara yardım etmek için geliştirdiğini açıklamıştı. Korsanların, ele geçirdikleri hesaptaki içerikleri sildiğini biliyoruz. Instagram bu özelliği yayına alana kadar silinen fotoğraf ve videolarınızı kolayca kurtarmanın bir yolu yoktu. 

2 Şubat 2021’den itibaren duyurulan “yakın zaman önce silinenler” özelliğinin hesabı çalınanların yanı sıra eski anılarına dönmek isteyen üyelerin de işine çok yaradığını söyleyebiliriz. Silinen gönderileriniz 30 gün boyunca “silinmiş” klasöründe kalır ve bu süre dolduktan sonra otomatik ve kalıcı olarak silinir. 

Bu yazımızda 7 pratik adımda eski gönderilerinizi nasıl tekrar akışınıza ekleyebileceğinizi anlatıyoruz. 

Yakınlarda Silinenler Klasörüne Nasıl Erişilir?

İnstagram’ın en son sürümünü açıp Ayarlar > hesap > yakınlarda silinenler aşamalarını takip ederek son silinen içeriklerinize ulaşabilirsiniz. Instagram, son silinen içeriği kalıcı olarak silmek veya geri yüklemek için hesabın sahibi olduğunuzu doğrulamak amacıyla  e-posta veya kısa mesajla onay isteyecektir. 

Instagram’da Silinen İçerik Nasıl Geri Yüklenir?

Kabul edelim, sosyal medya platformlarında gönderilerin silindikten sonra geri getirilmesi çok zordur. Hatta birçoğunda böyle bir yol hiç yoktur. Bazı özel hileler olsa da Instagram’ın sunduğu kadar kolay ve herkesin pratik bir şekilde ulaşabileceği kadar yakınında değil.

1. Instagram gönderinizi geri yüklemek için izleyeceğiniz ilk adım profil resminize tıklamak. 

2. İkinci adımda, resminize tıkladığınızda karşınıza çıkan menüden en üstte bulunan Ayarlar’a dokunmak. 

3. Buradan Hesap kısmına geçtikten sonra açılan listeden Yakınlarsa Silinenler başlığına dokunmanız gerek. 

4. En üstten, geri yüklemek veya kalıcı olarak silmek istediğiniz içerik türüne dokunun.

5. Geri yüklemek veya kalıcı olarak silmek istediğiniz fotoğrafa, videoya veya hikayeye dokunun.

6. Üst sağ köşede bulunan üç nokta simgesine tıklayın.

7. İçeriği geri yüklemek veya silmek için “profile geri yükle”ye dokunabilirsiniz. 

Şu anda Instagram’ın Yakınlarda Silinenler özelliğini ve nasıl kullanabileceğini biliyorsunuz. Hem internet korsanlarına karşı bir koruma hem de ani kararlarımızda dönüş için kullanabileceğimiz bu yöntem ile 30 gün içinde sildiğiniz paylaşımlarınızı akışınıza yeniden aktarabilirsiniz. 

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra profil sayfanıza döndüğünüzde gönderilerinizi eski yerinde bulacaksınız. Eğer orada değillerse birkaç dakika bekleyip Instagram çıkabilirsiniz. Tekrar döndüğünüzde yerlerini almış olacaklar. 

E YANİ?
Instagram’da bir gönderiyi silmek, tekrar anmak istemeyeceğiniz kadar büyük bir karar da olabilir sadece küçük bir parmak hatası da. Alt metnini düzenlemek ve mükemmel hale getirmek için saatler harcadığınız bir gönderinizin yanlışlıkla veya kısa bir kararsızlıkla silinmesi eskiden geri alınamayan bir hataydı. Artık bunun için Yakınlarda Silinenler özelliği yardımınıza koşuyor. Profilinizin Ayarlar sekmesinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Yakında Silinenler özelliği pratik bir şekilde silinen paylaşımlarınızı geri yükler.
YORUMLAR