Instagram, TikTok Filigranlı Reels’leri Artık Öne Çıkarmayacak

Instagram, Reels özelliğinde orijinal içerik görmek istiyor. Algoritma artık TikTok filigranlı videoları öne çıkarmayacak.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, Reels özelliğini 2020 Ağustos’unda eski ABD başkanı Donald Trump’ın Çin menşeili TikTok’u ülkede yasaklamayı planladığını duyurmasının ardından kullanıcılarına bir alternatif sunmak ve durumdan faydalanmak için piyasaya sürdü. Aradan uzun süre geçmesine rağmen, TikTok’tan aldığı video özelliği Reels’i kullanıcılara istediği oranda teşvik edemedi. Geçen zaman içinde TikTok da herhangi bir kısıtlamaya uğramadı.

Şirketin CEO’su Adam Mosseri, özelliğin güçlü ve yenilikçi komedi unsurlarına ev sahipliği yapabilecek kapasiteye gelmediğini söyleyip tam olarak memnun olmadıklarını dile getirmişti. Bu açıklamaların üzerine farklı bir yol izleme karar aldılar. Artık Instagram algoritması, TikTok’tan gelen Reels videolarını öne çıkarmayacak. Bu yeni gelişmeyle birlikte sadece orijinal Reels’ler öne çıkarılacak ve kullanımı artırmaya çalışılacak. İşe yarayıp yaramadığını ise birlikte göreceğiz. 

Instagram, Reels kullanıcılarının uygulamadaki müzikleri ve yine burada buldukları sesleri kullandıkları dikey videolar çekmelerini önerdi. Bunun dışında, dans gibi alanlarda trendler yaratmalarını tavsiye etti. Filigranlı ve logolu videoların yanı sıra bulanık ve metinle kaplı olanların da öne çıkarılmayacağını duyurdular. Ekip, önerilecek videoları ayırt etmek için kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Bu alanda çalışmaları önemli.. Çünkü TikTok’un tercih edilmesindeki önemli sebeplerin başında, kullanıcılara ilgi alanlarına göre hazırlanmış videoları sunması geliyor. Eğer Instagram da bu alanda algoritmasını güçlendirirse olumlu dönüş alacaktır.

Platformun, başlangıçta Reels kullanımına alışılması ve teşvik için filigranlı videolara izin verdiğini gördük. Bundan sonra farklı platformlarda oluşturulan içeriklerin Reels’e adapte edilmesinin önüne geçip bu özelliğe özgü orijinal içerik üretilmesini istiyorlar. Bu da birden fazla platformda izlenmek isteyenler için fazladan mesai anlamına geliyor.

YORUMLAR