Instagram, Web Tarayıcısı Üzerinden Paylaşım Yapmaya İzin Verecek

2010 yılından beri hayatımızda olan Instagram, aradan geçen bu uzun sürenin ardından web sürümüne de paylaşım yapma özelliği getirecek.

instagram masaüstü sürümü güncelleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram’ın web sürümü uzun süredir mevcut olsa da hepinizin bildiği üzere paylaşım yapma özelliği yoktu. Ne video, ne canlı yayın ne de fotoğraf yükleyebiliyoruz. Şimdi tanınmış bir mobil geliştiricinin sızdırdığı bilgiye göre çok da uzak olmayan bir gelecekte bu durum değişebilir. 

Alessandro Paluzzi’nin attığı tweet’te Instagram’ın web sürümü için bir yükleme aracının ekran görüntüleri görünüyor. Bu ekran görüntüleri, kullanımı gayet basit bir kullanım sunulacağının sinyalini veriyor.  Instagram’ın mobil gönderi paylaşımı görünümüyle Instagram İçerik Stüdyosu’nun birleşimi gibi duruyor. Desteklenen görüntü dosyaları jpegs ve pngs; video dosyaları ise  mp4s ve QuickTime dosyaları olacak. Tweet’teki görsellere baktığımızda bir “oluştur” ekranı görüyoruz. Yüklenen bir paylaşımı etiketleme, açıklama ekleme, konum ekleme, alternatif metin girme ve gelişmiş ayarları düzenleme seçenekleri mevcut. Paylaşımı kırpabileceğiniz ve yeniden boyutlandırabileceğiniz seçenekler de görülüyor. Son olarak bir düzenleme ekranında uygulamanın mobil sürümlerinde bulunan filtreleri ve düzenleme seçeneklerini görebilirsiniz. Boşlukta kalan kısım ise Reels ve Hikaye paylaşımları oldu. Onlar hakkında bir görsel yok. 

Şimdilik Instagram tarafından bir açıklama gelmedi. Dolayısıyla ne zaman yeni bir güncelleme olarak ekleneceğini bilemiyoruz. Yine de görüntülerdeki bütünlük göz önüne alındığında takvimde çok uzun bir tarihi işaret etmediğini anlayabiliyoruz. Son görünüş üzerinde birkaç değişiklik uygulansa da büyük çapta Paluzzi’nin paylaşımına benzeyecektir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir