Instagram’da Yazı Tipleri Nasıl Değiştirilir?

Instagram’ın mevcut yazı tiplerini beğenmiyor ya da farklı yazı tipleri denemek istiyorsanız bazı özel taktikler deneyebilirsiniz.

instagram yazı tipi değiştirme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram platformunu kullanıyorsanız yazı tipi konusunda çok fazla seçeneğiniz olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Temel olarak Hikayeler kısmında beş ayrı yazı tipi sunan Instagram, biyografi, başlıklar ve yorumlar kısmında yalnızca tek bir seçenek sunar. Ancak bazı yöntemlerden yararlanarak yazı tiplerini değiştirebilmeniz mümkündür.

Instagram Fonts veya Fonts for Instagram gibi uygulamalardan yararlandığınız zaman belirli fontların Instagram ile uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken metni yapıştırmak veya ilgili yazmak olacaktır. Ardından zevkinize uygun bir font bulabilmek için sonuçları karşılaştırabilirsiniz.

Instagram Başlıklar, Biyografi ve Yorumlar’da Yazı Tipi Değiştirmek

Beğendiğiniz Instagram fontunu belirli araçlardan yararlanarak bulduktan sonra kullanabilmek için metni kopyalamanız ve Instagram uygulamasındaki ilgili yere yapıştırmanız yeterlidir. Örneğin, “Profili Düzenle” sekmesini açtığınızda metni adınıza veya biyografinize yapıştırma imkanınız olur.

Özellikle bir işletme hesabı kullanıyorsanız Instagram fontlarından yararlanmanız markanızı özelleştirebilmeniz konusunda size destek sağlar. Küçük dokunuşlar sayesinde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Instagram Hikayeler Kısmında Yazı Tipi Değiştirmek

Özel Instagram yazı tiplerini isterseniz Hikayeler kısmında da kullanabilirsiniz. Bu noktada Instagram’ın sizlere sunduğu beş farklı yazı tipinden yararlanabilirsiniz. Klasik, modern, neon, daktilo ve güçlü gibi fontlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Eğer farklı bir seçenek arıyorsanız Canva, Typorama ve Font Candy gibi tasarım araçlarından yararlanabilirsiniz. Uygulamaların her biri farklı kullanım şekline sahiptir. Pratik bir şekilde hikayelerinizdeki yazı tiplerini bu uygulamalar vasıtasıyla düzenleyebilirsiniz.

instagram

Bir diğer seçenek olarak önceden hazır hale getirilmiş Instagram Hikaye şablonlarından yararlanabilirsiniz. Şablon kullandığınız zaman son derece profesyonel yazı tiplerine erişebilirsiniz. Hangi fontların uyumlu olduğuna veya hangi rengin markanız ile eşleştiğine buradan karar verebilirsiniz.

Ücretsiz olarak birçok yerden indirebileceğiniz hikaye filtreleri ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Filtrelerden yararlanarak Instagram hikayelerinizde çeşitli fontlar ve renkler kullanabilirsiniz.

Instagram Font Uygulamaları

Android ve iOS platformları için yararlanabileceğiniz mobil uygulamaları da yazı tipi değiştirmek için deneyebilirsiniz. Fonts for Instagram uygulaması bu noktada en fazla tercih edilenler arasındadır. Instagram biyografileri ve altyazılarını oluşturabilmek için uygulamadan destek alabilirsiniz. Araçtan  yararlandığınız zaman metin süsleri ve emojilerden de yararlanabilirsiniz.

Sprezz isimli uygulama da en fazla tercih edilenlerdendir. Cep telefonunuzdaki varsayılan klavyeye de alternatif sunan uygulama özelleştirilmiş yazı tipleri sunar. Ayrı ayrı yazmanız ve kopyalayıp yapıştırmanız gereken araçların aksine belirli bir yazı tipini yazmanız yeterlidir. Klavye ayarlarında yazı tipi değiştirme seçeneğine giderek beğendiğiniz yazı tipini seçebilirsiniz. Klavyeyi kullanarak yazı yazdığınız zaman yeni fontunuz aktif hale gelir.

Instagram yazı tipleri araçlarına benzer şekilde çalışan LingoJam uygulaması web tabanlı farklı bir yazı tipi oluşturma aracıdır. Metin yazım kutusuna ilgili metni girmeniz yeni fonta sahip olabilmeniz için yeterlidir. 90’ı aşkın yazı tipi içerisinden beğendiğinizi seçerek ilgili yere yapıştırabilirsiniz.

E YANİ?
Kullanıcı dostu ve estetik açıdan oldukça hoş olan Instagram, herhangi bir metin türü için yazı tipi özelleştirmesi söz konusu olduğu zaman yetersiz kalabiliyor. Instagram Hikayeler kısmında yer alan beş ayrı font da aynı şekilde yeterli olmuyor. Biyografi, yorum ve gönderilere yeni yazı tipleri ekleyebilmenin ise farklı yolları bulunuyor. Üçüncü taraf araç veya uygulamalardan yararlanarak yeni yazı tipleri ekleyebilirsiniz. Böylelikle yazı tiplerini kişiselleştirerek ilgi çekici bir imaj yaratabilirsiniz.
YORUMLAR