Instagram, Yetişkinlerin Onları Takip Etmeyen Gençlere Mesaj Göndermesini Engelleyecek

Instagram, güvenlik önlemleri kapsamında gençlerin takip etmedikleri yetişkinlerden mesaj almasının önüne geçiyor.

Instagram'ın yeni güvenlik güncellemesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, güvenlik önlemlerini artırmaya devam ediyor. Kullanım koşullarını bu sebeple güncelledi. Platformdaki gençleri korumanın bir yolu olarak takip etmedikleri yetişkinlerden mesaj almalarını engelledi. Artık dolandırıcılar veya kötü niyetli kişiler tarafından onlara yaklaşılması çok daha zor. Instagram, çalışmalarını burada sonlandırmayı da düşünmüyor. Yetişkinlerin, 18 yaşın altındaki genç kullanıcıların profillerine erişmesini daha da zor hale getirmenin yolları üzerine çalışmaya devam ediyorlar. 

Eğer ilk gençliğindeki Instagram kullanıcısı yetişkin bir hesapla halihazırda mesajlaşıyorsa sohbet ekranında güvenlik notları görünerek onu konuşmayı durdurmaya veya kullanıcı engellemeye teşvik edecek. Bu notlar, yetişkin tarafın şüpheli mesajları tespit edildiğinde ortaya çıkacaktır. Bu şüpheli davranış yalnızca sohbet esnasında oluşmaz. Örneğin, bir yetişkin hesabının çok sayıda gence arkadaşlık isteği göndermesi Instagram’ın şüphesini üzerine çekecektir. Şirket, bu konuya özen göstereceğini söylüyor. Instagram, şüpheli profille sohbet halindeki genci bilgilendirerek olası kötü durumların önüne geçecek. 

Düşünce güzel olsa da aksayacağı tek nokta şu gibi görünüyor: Sahte bilgilerle açılan hesaplar. Evet;  yetişkinler, gençlerle eskisi kadar kolay iletişim kuramayacak ama doğum tarihlerini değiştirerek bir hesap açmalarının önünde duran herhangi bir engel yok. Şirket, bu konu üzerine özelleştirilen bir yapay zeka için çalıştıklarını da dile getirdi. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir