Instagram’da “Yukarı Kaydır” Dönemi Bitiyor

Instagram, gelecek haftaya büyük bir değişiklik ile giriş yapacak. “Yukarı Kaydır” dönemi son buluyor.

instagram yukarı kaydır
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler sosyal medya platformu Instagram’ın Hikayeler özelliğine bağlantı ekleme şekli değişiyor. Bu, “yukarı kaydır” bağlantılarının ortadan kalkacağı anlamına geliyor. 

YouTube’dan Sam Sheffer, uygulamadaki bazı seçkin kullanıcılara gönderilen bir mesajı ortaya çıkardı: “Yukarı kaydırma bağlantıları yakında çıkartma halini alacak. 30 Ağustos’tan itibaren yukarı kaydırma bağlantıları kaldırılacak. Hikayenize bir bağlantı eklemek için yeni bağlantı etiketini kullanacaksınız.” 

Instagram, şu anda 10 binden fazla takipçisi olan hesaplara “yukarı kaydır” özelliği izni veriyor. Başlangıçta yeni araç, yalnızca “yukarı kaydırma” özelliğini hali hazırda kullananlar için geçerli olacak. Ancak platform bu yeni iletişim kanalını herkese (veya en azından daha fazla sayıda aktif kullanıcıya) açma olasılığını değerlendirecek.

“Yukarı kaydır” işlevi, aslında, kullanıcının Instagram sayfasından dışarıya atlayarak belirli bir konuyu derinleştirmesini sağlayan bir özelliktir. Örneğin bir e-ticaret için nasıl etkili bir şekilde kullanıldığını hepimiz görüyoruz. İçerik üreticilerinin eklemlerinden biri haline gelen bu özelliğin değişimi en çok onları etkileyecek gibi duruyor. 

30 Ağustos’tan İtibaren Piyasaya Sürülecek

Şirket, bu çıkartmanın Haziran ayında yalnızca birkaç kullanıcıyla test edildiğini, ancak 30 Ağustos’tan itibaren herkese dağıtılacağını söyledi. Uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong bunu fark eden ilk isimlerden biri oldu. 

Yeni eklenti ile birlikte kullanıcılar artık herhangi bir hikaye gibi bağlantı etiketi ekli gönderiye tepki verebilecek ve yanıt verebilecek. Daha önce, yukarı kaydırma bağlantılarına sahip gönderilerde bu tür bir geri bildirim mümkün değildi.

YORUMLAR