Instagram’ın Yeni “Canlı Odalar”ı İle Konuşmacı Sayısı 4’e çıkıyor

Instagram bir süredir konuşulan özelliğini sonunda kullanıma açtı. Yeni özellikle birlikte canlı yayınlarınıza 3 kişiyi konuk edebiliyorsunuz.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Instagram, “Canlı Odalar” özelliğini kullanıma açtı. En fazla bir konuk ile gerçekleştirilen Instagram canlı yayınları bundan sonra 4 kişi ile yapılabilecek. Canlı yayınlar; özellikle takipçilerle iletişimi güçlendirmek, sayılarını artırmak için tercih ediliyordu. Bu şekilde takipçileriyle iletişime geçen işletme sahipleri hem dikkat çekebiliyor hem de yorumlar üzerinden bir raporlama yapıp platformlarını büyütmek için sağlıklı bir plan oluşturabiliyordu. Yeni özellik ile buradan aldıkları verimi artırabilirler.

İki kişiyle sınırlı olan canlı yayın özelliği aslında 2017 yılından beri platformda mecvuttu. Ne var ki popüler hale gelmesi için pandeminin beklenmesi gerekti. Pandemi sürecinde içerik oluşturucuları, iş birliklerini buradan yürütebildi. Ünlü isimlerle yapılan röportajlar dijital medyaların, gazetelerin veya yine içerik oluşturucularının hesaplarında canlı olarak yayınlandı. Bu yayınlar o kadar popüler oldu ki Instagram’ın Ürün Müdürü Vishal Shah, BuzzFeedNews’e kendilerine sıklıkla şu sorunun geldiğini söyledi: “Yayına birden fazla kişiyi nasıl ekleyebilirim?”

Canlı Odalar”ın test sürümü Hindistan ve Endonezya’da kullanıma sunulmuştu. Buralarda da ilgi gördü hatta makyaj sanatçılarından bitki bakım eğitimlerine dek geniş yelpazeli bir kullanım alanına yayıldı.

Güncelleme, Instagram‘ın reklam pazarı içindeki konumunu güçlendirirken podcastlerin canlı yayınlanmasına da imkan tanıyarak tercih hacmini genişletecek. Clubhouse’daki tartışmaların da küçük bir ekiple buradan devam edebileceği konuşuluyor. Kullanıcıların tercihlerini hep birlikte göreceğiz. 

Canlı Oda açmak için profilinizde sola kaydırıp “canlı kamera” seçeneğini seçmelisiniz. Burada yayınınıza bir başlık ekleyebilirsiniz. Konuk almak için “odalar” simgesine dokunup isimleri görebilirsiniz. Akışı başlatan hesap, misafirleri eklerken ekranın üst kısmında kalacaktır. Herkesi aynı anda yayına eklemeniz gerekmez. Sohbetteki hesaplardan biri tarafından engellenen kişiler yayını izleyemeyecek. İki kişilik yayınlarda da bulunan rozetler ve bağış toplama imkanları dörtlü sohbetlerde de mümkün olacak. 

YORUMLAR