Internet Explorer 2022’de Kullanımdan Kaldırılacak

Microsoft, Internet Explorer’ı 15 Haziran 2022 tarihinde kapatacağını açıkladı.Microsoft 365, One Drive gibi uygulamalarsa tarayıcı desteğini Ağustos ayında sona erdirecek.

explorer windows 10
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, geçtiğimiz yıl Internet Explorer’ı 2021 yılı sonbaharında kapatacağını duyurmuştu. Bu, 17 Ağustos’ta tarayıcının artık Office 365, OneDrive veya Outlook’ta desteklenmeyeceği anlamına geliyor. Nitekim geçtiğimiz yıl Mcroaoft Teams’in web uygulamasının Explorer desteğini de kaldırmıştı. Son açıklamaya göre ilk defa 1995 yılında yayınlanan tarayıcı Explorer, gelecek yıl 15 Haziran’da tamamen kullanımdan kalkıyor. Bir zamanlar, en çok kullanılan web tarayıcılarının başında geliyordu. 2002-2003 yıllarında yaklaşık yüzde 95’lik bir zirveye ulaşmıştı. Ne var ki zamanla teknoloji ve bilişim daha da ilerledi ve Mayıs 2012’de Google Chrome’un dünya çapında en çok kullanılan tarayıcı olarak Internet Explorer’ı geçtiği açıklandı.

Ekip aslında uzun zamandır Explorer’ın fişinin çekilmesini bekliyor. Öyle ki Mozilla’nın düzenlediği ankette, geliştiricilerin en sevmediği tarayıcı seçilmişti. Sebebi açık, en çok sorun bu kadim tarayıcıda yaşanıyor. 2015’te Edge piyasaya sürüldükten sonra ise kademeli olarak daha da yavaşlatılıyor. 

Çarşamba günkü Windows 10 blog gönderisine göre Windows 10’un birçok sürümü için desteği sona erecek . Amaç,  Microsoft Edge’i teşvik etmek ve geçişi kolaylaştırmak. 

Microsoft Edge’deki “IE modu” ile eski Explorer tabanlı web sitelerine ve uygulamalara doğrudan Edge tarayıcısından erişmeye devam edebilirsiniz. Microsoft Edge’in ortak grup program yöneticisi Sean Lyndersay, konuyla ilgili şunları söyledi: “Microsoft Edge’de yerleşik Internet Explorer modu vardır, böylece bu eski Internet Explorer tabanlı web sitelerine ve uygulamalara doğrudan Microsoft Edge’den erişebilirsiniz.”

Pek çok kuruluş, modern tarayıcılarla gerçekten çalışmayan eski uygulamaları ve siteleri kullanmaya devam eder, bu nedenle bu mod yararlı görülüyor. Microsoft, Edge’in IE modunu en azından 2029’un sonuna kadar destekleyeceğini ve kuruluşlara ve BT departmanlarına bu eski web uygulamalarından uzaklaşmaları için birkaç yıl daha süre tanıdığını söylüyor. 

YORUMLAR