Firma Rehberi Intuit, E-posta Pazarlama Şirketi Mailchimp’i 12 Milyar Dolara Satın Alıyor

Intuit, Mailchimp’i 12 milyar dolara satın aldı.

intuit yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

TurboTax, QuickBooks, Mint ve Credit Karma’yı yöneten Intuit, 13 Eylül Pazartesi günü küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) müşteri etkileşimi ve pazarlama platformu Mailchimp’i satın almak için yaklaşık 12 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi anlaşması yaptığını duyurdu. 

Intuit CEO’su Sasan Goodarzi basın açıklamasında,  “Tüketiciler ve küçük işletmeler için dünya çapında refahı güçlendirmeye odaklandık. Mailchimp ve QuickBooks birlikte, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüme, müşteri edinme ve müşterileri elde tutma önündeki en büyük engellerini çözmeye yardımcı olacak. Platformumuzu küçük ve orta ölçekli ticari büyümenin merkezinde olacak şekilde genişletmek, onların en önemli finansal zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak. Mailchimp’i bünyemize dahil etmek, müşterilerimizin işlerini büyütmelerine ve yürütmelerine yardımcı olmak için uçtan uca bir müşteri büyüme platformu sağlama vizyonumuzu geliştiriyor ve gelişmek için verilerin gücünü ellerine veriyor.” 

Mailchimp’in dünya çapında 13 milyondan fazla kullanıcısı, 2,4 milyon aylık aktif kullanıcısı ve %50’si ABD dışında olmak üzere 800.000 ücretli müşterisi var. Şirket 70 milyar bağlantıya ve 250’den fazla ortağa sahip. Mailchimp CEO’su ve Kurucu Ortağı Ben Chestnut, sürümde “Intuit ile küçük işletmeleri güçlendirmek için ortak bir tutku bulduk” dedi. 

Intuit, anlaşmanın 562,61 dolarlık hisse fiyatına dayalı olarak eşit miktarda nakit ve adi hisse senedi olarak ödeneceğini söyledi. Toplam bedel, sınırlı stok birimleri şeklinde ödenecek ve üç yıl boyunca harcanacak 300 milyon dolarlık Mailchimp çalışan işlem ikramiyelerini içeriyor. 

Anlaşmanın enterasan yanı, Mailchimp’in  daha önce hiç dış yatırım almamış olmaması. Goodrazi, CEO ve kurucu ortak Ben Chestnut’ın mevcut görevinde şirkette kalacağını söyledi.

YORUMLAR