iOS 15 Tanıtıldı! İşte Gelen Yenilikler

iOS 15 ile ilgili yeni özellikler ortaya çıktı. Tasarım anlamında pek değişime uğramayan işletim sistemi özellikle FaceTime yenilikleriyle öne çıkıyor.

ios 15, iphone, apple, ipad
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple’ın düzenlediği WWDC bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. Etkinlik ile beraber ortaya çıkması beklenen iOS 15 yeni özellikleriyle kullanıcılara tanıtıldı.

Tasarım kısmında pek fazla yenilik olmayan işletim sisteminin FaceTime bölümünde yenilikler ortaya çıktı. Pandemi sürecinde önemli bir hal alan görüntülü görüşmeler, FaceTime ile yeni özellikler kazanıyor. Apple tarafından aktarılan yeni bilgilere göre Spatial Audio özelliği sayesinde görüntülü görüşmeler daha doğal olacak gibi gözüküyor.

FaceTime Yenilikleri

FaceTime için gelen ses izolasyonu arka plan seslerinin daha az duyulmasını sağlayacak. Bir diğer özellik ise portre modu. Bu özellik ile arka plan bulanıklaştırma mümkün hale gelecek. FaceTime link özelliği ise konuşmaları paylaşmak da mümkün oluyor.

Yeni Link Özelliği

Link özelliği sayesinde Android kullanıcıları da FaceTime görüşmelerine katılabilecekler. Birlikte dinle ve birlikte izle özelliği ise arkadaşlarınız ile bir şeyler izleyebilmenize ya da aynı anda müzik dinleyebilmenize imkan tanıyor.

Bildirim Ekranı

iOS 15’in bildirim kısmında da birtakım yenilikler var. Gelen Bildirim Özeti kısmıyla beraber bildirim ekranında bulunan tek bir bildirim üzerinden bütün bildirimlere ait özel görebiliyorsunuz. Focus özelliği ise odaklanmak istediğiniz alanı seçerek cihazınızın ayarlarını buna göre ayarlayabilmenizi sağlıyor.

Focus Özelliği

Focus özelliği rahatsız etme modu, kişisel mod, çalışma ve uyku modu gibi seçenekler arasındaki geçişleri daha pratik hale getiriyor. Bir diğer yeni özellik ise Live Text özelliği oluyor. Live Text sayesinde kullanıcılar fotoğraflar üzerindeki yazıları kopyalayabilecek bu yazıları seçerek işlem gerçekleştirebilecek.

Haritalar ve Hava Durumu

Apple’ın Hava Durumu uygulaması daha yüksek çözünürlüklü haritaları da sunacak. Apple Haritalar, Google Earth benzeri bir özellik kazanıyor. Yeni işletim sistemi güncellemesi ile beraber Apple Haritalar şehirler hakkında detaylı bilgiler sunacak. Sürücüler için ise yol durumu ile ilgili bilgi verilecek.

Haritalar navigasyon konusunda artırılmış gerçeklik destekli bilgiler sunabilecek. Bu özellik daha önce Google Haritalar ile karşımıza çıkmıştı. iOS 15 ile birlikte AirPods ve AirPods Pro modelleri Bul entegre bir şekilde çalışacak.

YORUMLAR