iPhone 13 Pro’nun ve iPhone 13 Pro Max’in Türkiye Satış Detayları!

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in özellikleri ve fiyatı paylaşıldı. Türkiye fiyatları yine hayli iddialı!

iphone 13 pro max Türkiye satış
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Apple, 14 Eylül’deki etkinliğinde iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerini fiyatları ile birlikte tanıttı. Aylardır dilden dile dolaşan telefonun Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonu iPhone 12 Pro’nun mobil fotoğrafçılıktaki ününün bir adım önüne geçmeyi hedefliyor. 

iPhone tasarımı aynı kalıyor ancak Apple bu yıl yeni renkler sunuyor. iPhone 12 Pro’nun pasifik mavisi modeli, iPhone 13 Pro’da yerini sierra blue’ya bırakıyor. Klasik renkler gümüş ve altın ise yine yerini koruyor. 

iPhone’da karşımıza çıkan ilk gerçek yenilik, yeni ekranı. Boyutu geçen yıla göre değişmiyor. iPhone 13 Pro için 6,1 inç ve iPhone 13 Pro Max için 6,7 inç olarak açıklandı. Ancak teknolojisi yine bir adım önde. Süper Retina XDR ekraı ile artık ProMotion’ı destekleyecek. yenileme hızının görüntülenen içeriğe göre 120 Hz’e kadar otomatik olarak ayarlanabilecek. 

Pro modelinin ağırlığı 203 gramken 13 Pro Max 238 gram. 

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max fotoğraf ve video tarafında bu yıl ileriye doğru gerçek bir adım attı. Arka kamerası yine 3 sensörden oluşuyor ancak büyük ölçüde geliştirilen 3 sensör. Telefoto lens X3 yakınlaştırmaya geçiyor, ultra geniş açı düşük ışıkta %82 daha iyi performans gösterecek ve ana sensör büyütülmüş ve düşük ışık koşullarında 2,2 kat daha etkili. Apple ayrıca, özel bir sensöre ihtiyaç duymadan ve ultra geniş açıdan yararlanan bir makro modu da sunuyor. Tüm kameraların artık gece moduna erişimi var.

iPhone 13 Pro, aynı zamanda, mümkün olduğu kadar çok bilgiyi saklamaya izin veren ve her şeyden önce görüntü profesyonellerini hedefleyen ProRAW for video’ya bir tür eşdeğer olan ProRes formatında film çekebilecek. Ancak bu özellik lansman sırasında değil, bu yıl içinde sunulacak. Ayrıca iPhone 13 ve iPhone 13 Mini’de de bulunan Sinematografik moddan da yararlanıp  iPhone 13 Pro’da ek arka plan bulanıklığı oluşturabileceksiniz. 

Son olarak, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro, Apple’ın şirket içi yeni SoC’si olan A15 Bionic çipi içeriyor. Bu, en iyi performans gösteren rakip çipten %60 daha güçlü olarak lanse ediliyor. Bu çip 5G ile uyumlu ve hatta iPhone 13 Pro’nun özerklik açısından bir adım öne geçmesine izin veriyor. 

A15 Bionic çip ve daha büyük piller sayesinde iPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro’ya kıyasla 1,5 saat daha fazla pil ömrü sunarken, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro Max’e kıyasla 2,5 saate kadar daha fazla özerklik sunar.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. Fiyatlar şu şekilde olacak:

  • iPhone 13 Pro modeli 15 bin 999’den başlayan fiyatlarla
  •  iPhone 13 Pro Max modeli ise 17 bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 1 TB iPhone 13 Pro Max’in fiyatı 22 bin 999 lira olacak. 
YORUMLAR