Apple, iPhone ile Depresyon ve Otizmi Tespit Edecek

Apple, iPhone verilerinin aracılığıyla depresyon ve otizmi tespit etmeye çalışıyor.

iphone depresyon tespiti
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerikan teknoloji devi Apple, iPhone ile depresyon ve otizm tespiti yapabilecek teknoloji üzerine çalışıyor. Henüz ilk adımda olduklarını belirten şirket,  dijital ipuçlarını kullanarak kullanıcılardaki depresyon, kaygı ve bilişsel gerilemeyi yakında teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Proje hakkında konuşulanlara göre iPhone’lar hassas yüz verilerini, insanların nasıl konuştuğunu, yazma davranışlarını, hareketliliğini ve uyku düzenini inceleyecek. Kullanıcıların kalp ve solunum hızları ile yürüdükleri hız ve sıklık da ölçülebilir. The Wall Street Journal, “Her bir veri parçası, araştırmacılara cihaz kullanıcılarının duyguları, konsantrasyonları, enerji seviyeleri, ruh halleri ve daha fazlası hakkında insanlara ve belgelere göre ipuçları verebilir” diyor. Haberin devamında  araştırmacıların bu sinyalleri Apple cihazlarındaki insanları zihinsel sağlık riskleri konusunda uyarabilecek ve onları bakım aramaya yönlendirebilecek bir uygulamaya veya özelliğe yönlendirmeyi umduğunu yazılı.

iPhone’lardan elde edilecek veriler, ilgili akıl sağlığı durumlarının herhangi bir belirtisini not ederek kullanıcıların nasıl hissettiklerine dair doldurulan anketlerle birleştirilecek. 

Yeni testlerin bir parçası olarak toplanan veriler, geleneksel bilişsel değerlendirmeler ve beyindeki plak oluşumunu izleyen taramalar dahil olmak üzere standart beyin sağlığı testleriyle karşılaştırılacak. Bilişsel gerilemenin erken belirtilerini tespit etmede başarılı olduğu kabul edilirse, biyometrik teknoloji, diğer beyin bozukluklarının yanı sıra artan depresyon ve anksiyete oranlarını potansiyel olarak ele almak için yeni iPhone modellerine entegre edilecek. 

Biogen ve Apple Ocak ayında, bilişsel işlev ve bozulmayı belirlemek için iPhone ve Apple Watch için veri izleme konusunda işbirliği yaptıklarını doğrulamışlardı. Çalışma, olası değişiklikleri belgelemek için verilerini kullanarak iki yıl boyunca 20.000 katılımcıyı takip edecek.

2019’da Stanford Üniversitesi araştırmacıları , bir Apple Watch çalışmasıyla, giyilebilir teknolojinin düzensiz kalp ritmini tespit etmeye yardımcı olabileceğini keşfetmişti. Şirket, mayıs ayında kalp ritminde düzensizlik bildirimi gönderilecek Apple Watch güncellemesini Avustralyalılar için güncellemişti. 

YORUMLAR