İran, Dünyada En Fazla Kripto Para Üreten 7 Ülke Arasına Girdi

İran’dan şaşırtan veri: Dünyanın en fazla kripto para üreten 7 ülkesinden biri oldu.

iran bitcoin üretimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketine bağlı olarak gerçekleştirilen kripto faaliyetleri, ülkenin elektrik tarifeleri dolayısıyla yükselen bir ivme kazandı.  Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketinin başında yer alan Muhammed Hudadadi Behlül, kripto para üretimi ile alakalı açıklamalarda bulundu. Behlül, indirimli elektrik tarifleri dolayısıyla Çin, Rusya, ABD, Kazakistan, Kanada ve İzlanda’nın yanında bu alanın en fazla üreticilerinden biri oldu. 

Hudadadi Behlül’ün açıklamalarının dikkat çeken maddelerinden birisi 196 bin 233 izinsiz kripto para üretim cihazına el koymalarıydı. 570 megavattan fazla elektrik tüketen bu cihazların ihtiyacının karşılanması için 800 megavat kapasiteli bir elektrik santralinin kurulması gerektiğini belirtti. Behlül’ün açıklamalarına göre sadece bir Bitcoin üretimi  için gereken elektrik 35 bin evin tükettiği elektrik miktarına denk geliyor. Tam da bu sebeple, izinsiz kripto para üreten merkezlerin tespiti için halktan yardım istedi. 

Ülkedeki Bitcoin faaliyetlerinin askıya alınmasının sebebi, verilerde de yer aldığı üzere yoğun elektrik tüketimi sebebiyle toplu elektrik kesintilerinin yaşanması. Cumhurbaşkanı Ruhani, 26 Mayıs’ta Bitcoin faaliyetlerini bu gerekçe ile yasaklamıştı. Yasak, 22 Eylül’e kadar sürecek. 

YORUMLAR