İran, İlk Yerli Süper Bilgisayarı Simorgh’u Tanıttı

İran, süper hesaplama teknolojisi kullanarak ürettiği ilk yerli bilgisayarına mitolojik bir kuş olan Simorgh’un adını verdi.

güvenilir alt yapı teknolojisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İran’ın resmi haber ajanslarından IRNA’nın duyurduğuna göre devlet 1 petaflop performans sağlayacak Simorgh süper bilgisayarını tanıttı. Sistem, Tahran’ın Amirkabir Teknoloji Üniversitesi (AUT) tarafından 1 trilyon İran riyali/ 4,5 milyon dolar maliyetle tasarlandı. Yerli bilgisayar için uzman bilim insanları 1 yıldan fazla zamandır çalışıyorlardı. Şimdi, donanımın bir kısmı yurt dışından getirtilse de büyük çoğunluğunu kendilerinin ürettiği bilgisayar piyasaya sürüldü.

Amirkabir Başkanı Ahmad Motamedi, süper bilgisayarın hükümete hizmet etmenin yanı sıra özel şirketlere odaklanan şirketlere güvenilir bir altyapı sağlamayı hedeflediğini söyledi. Bilgisayar, TIA-942 standardını temel alan bulut bilişim teknolojisine dayanıyor. Şimdilik 250 metrekarelik alanda 42U rafa sahip olsa da yakın zaman sonra 400 metrekarede 84U rafa kadar çıkarılması hedefleniyor. 

Resmi medya kuruluşları, Simorgh’tan 100 kat daha güçlü bir süper bilgisayarın geliştirilmesinin de bu hafta başladığını belirtti. Sıradaki bilgisayar, İranlı bilim insanı ve matematikçi Maryam Mirzakhani’nin onuruna Maryam adını alacak. Mirzakhani, matemaitkçilerin Nobel Ödülü sayılan Fields Madalyasını kazanan ilk kadın ve ilk İranlı olmuştu. Stanford Üniversitesi profesörü bilim insanı, 2017 yılında 40 yaşında meme kanserinden vefat etti. 

IRNA’ya göre yeni süper bilgisayar, hava durumu, ulaşım, IOT, animasyon ve bilgisayar oyunu endüstrilerini kapsayan çok çeşitli iş yüklerini destekleyecek. Devlet haber ajansı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde bir yapay zeka merkezi kurulduğunu da bildirdi. Böylece yapay zeka ülkenin öncelikli araştırma alanlarına dahil edilmiş oldu. 

İran’daki teknoloji çalışmalarının yavaş gelişmesinin sebebi temelde Amerika’nın uzun zamandır uyguladığı ambargo ile ilişkilendiriliyor. ABD hükümetinin yaptırımları, ABD merkezli gelişmiş bilgi işlem teknolojilerine erişimi engelliyor. Simorgh’un üretilmesi aşamasında kullanılan donanımın ve işletme unsurlarının da karaborsa veya Çin gibi ticari pazarlardan sağlandığı düşünülüyor. 

YORUMLAR