İş Bankası’ndan Dikkat Çeken Bir Sürdürülebilirlik Projesi: “Geleceğe Orman”

Türkiye İş Bankası İşCep uygulaması üzerinden kullanıcıların çevreye duyarlı bankacılık işlemlerini yapabilmesini ve karbon puan kazanabilmesini sağlayacak.

iş bankası girişim
İdil Meral

Yazar

İdil Meral

Türkiye ve dünya çapında önemli bir kavram haline gelen sürdürülebilirlik konusunda yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Türkiye İş Bankası’nın aktardığı bilgilere göre, sürdürülebilir gelecek hedefleri doğrultusunda yeni bir uygulamanın hayata geçirildiği duyuruldu.

iş bankası

İşCep uygulaması üzerinden Geleceğe Orman’a katılan kişiler çevreye duyarlı bankacılık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Ayrıca aktiviteler karşılığında ise karbon puanlar kazanabilecekler. İlk süreçte Geleceğe Orman projesi kapsamında 13 işlem karbon puan ödülü verilecek.

Hedef İlk 3 Yılda Ortalama 1 Milyon Adet Fidan

Kazanılan özel puanlar 1000’i bulduğunda banka müşteriler adına TEMA Vakfı aracılığı ile fidan dikimi gerçekleştirecek. Karbon puanların toplamı 1000’e geldiği zaman İşCep Geleceğe Orman menüsü üzerinden fidan bağışı talebinizi iletebileceksiniz.

Puan sistemi ise basit bir mekanik ile çalışıyor. Örneğin, görüntülü görüşme ile müşteri olunduğu zaman 80, kredi kartı hesap özetinin dijital ekstre olarak alınması 80 ve otomatik kredi kartı ödeme talimatı ise 40 puan kazandırıyor.

Geleceğe Orman aynı zamanda İşCep uygulaması vasıtasıyla adımlarınızı da sayabiliyor. Bunun için Android platformunda Google Fit ve iOS platformunda Apple Health’e bağlı olunması gerekiyor. Her gün en az 2 bin adım atan kullanıcılara da 2 karbon puan sunuluyor.

Türkiye İş Bankası tarafından paylaşılan verilere göre Geleceğe Orman uygulaması çerçevesinde ilk 3 yılda ortalama 1 milyon adet fidan dikiminin gerçekleşebileceği söyleniyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir