İşletmeniz İçin Facebook Grubu Nasıl Oluşturulur?

Facebook grupları çok çeşitli insanlarla tanışmanıza vesile olacak yerlerdir. Örneğin, potansiyel köpek yetiştiricileri ile veya belirli bir sınava girecek olan kişilerle tanışabilirsiniz. Kısacası Facebook grupları inkar edilemez derecede değerli yerlerdir.

işletmeniz için facebook grubu nasıl oluşturulur
Timur Demir

Yazar

Timur Demir

Son zamanlarda, şirketler kendi çıkarları için gruplardan yararlanmaya başladılar. Örneğin bir fitness uygulaması insanların egzersiz planlarını, eğitim yöntemlerini ve egzersiz programlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için grupları kullanabilmektedir.

National Geographic gibi birçok marka, harekete geçmeye ilham vermek, etkileşimi teşvik etmek ve marka sadakatini artırmak için kendi topluluk odaklı gruplarını oluşturarak yola devam etme kararı almışlardır. Dolayısıyla bu grupların önemi büyüktür.

Kendi işletmeniz için bir Facebook grubu oluşturmayı düşünüyorsanız aşağıda sizler için yazdığımız bilgilere göz atmak isteyebilirsiniz. Burada, Facebook grupları ile sayfalar arasındaki farklılıklara ve bir Facebook grubunun nasıl oluşturulacağı gibi konulara değindik.

İşletmeniz için bir Facebook grubu oluşturmalı mısınız?

Bir Facebook grubunun işletmeniz için iyi bir fikir olup olmadığını belirlemek için bir Facebook grubu ile bir Facebook sayfası arasındaki farklılıklara göz atalım. Bu farklılıklar doğrultusunda bir grup açmanız gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz.

Çoğu işletmenin bir Facebook sayfası olması gerekir. Bir sayfa, Facebook’ta reklam vermenizi sağlar. Burası aslında, Facebook kullanıcılarına işletme ile ilgili güncellemeler ve duyurular göndermek için herkese açık bir profildir.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluşsanız sayfa, Facebook topluluğundan gelen bağışları artırmak için bir bağış yap düğmesi yayınlamanıza da olanak tanır. 1.56 milyar insanın Facebook’ta olduğu göz önüne alındığında işletmenizin marka bilinirliği için Facebook sayfası önemlidir.

Bir Facebook sayfasına sahip olmak, işletmenizi en büyük sosyal medya platformlarından birinde aktif hale getirmek için bir gerekliliktir. Öte yandan bir Facebook grubu çok daha küçük ölçeklidir ve genellikle sayfadan daha özeldir.

Müşterilerinizi birbiriyle etkileşim kurmaya ikna etmek istiyorsanız, markanızı çevreleyen bir topluluk duygusunu kolaylaştırmak istiyorsanız veya markanızı sektörde bir öncü olarak sergilemeyi umuyorsanız bir grup iyi bir fikir olabilecektir.

Bununla birlikte, ürün veya hizmetleriniz hakkında farkındalık yaratmak veya şirket duyurularını yayınlamak için kullanmak istiyorsanız bir grup iyi bir fikir değildir. Çünkü insanlar, diğer grup üyeleriyle bağlantıya geçmek isterler.

Değerli, ilgi çekici bir Facebook grubu oluşturmak için kaynaklara sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, en iyisini yapana kadar beklemek en iyi seçim olabilecektir. Ancak, bir Facebook grubunun kendi işiniz için doğru olduğuna inanıyorsanız onu oluşturmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz için bir Facebook grubu nasıl oluşturulur?

 1. Facebook sayfanızın ana sayfasında sol kısımda yer alan “Gruplar” seçeneğine tıklamalısınız.
facebook yeni grup oluşturma
 1. Ardından “+ Yeni Grup Kur” seçeneğine tıklamalısınız.
facebook yeni grup kur
 1. Grup adını yazmalı, gizlilik ayarını seçmeli ve son olarak eğer istiyorsanız arkadaşlarınızı davet etmelisiniz. Daha sonra ise “Oluştur” butonuna tıklamalısınız.
facebook grup ayarları
 1. Kapak fotoğrafını değiştirmek istiyorsanız “Düzenle” seçeneğine tıklamalı ve gerekli görseli yüklemelisiniz.
 2. Grubunuza bir açıklama ekleyerek insanların grubun ne hakkında olduğunu bilmesine izin vermelisiniz.

İşte bu kadar! Facebook grubunuz artık kullanıma hazır. Ancak, güçlü bir şekilde etkileşimi teşvik etmek için aktif bir topluluk lideri olmanız gerekir. Gönderileri sabitlemek, grupta bir anket oluşturmak ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Facebook grubunda bir gönderi nasıl sabitlenir?

Sabitlenmiş bir gönderi, yedi gün boyunca grubunuzun zaman çizelgesinin en üstünde kalacak bir gönderidir. Bu, etkileşimi teşvik etmek için içerik yayını yaptıysanız son derece önemlidir. Örneğin, bir “bana istediğini sor” gönderisi paylaştıysanız bu gönderiyi sabitlemek isteyebilirsiniz.

Ek olarak, topluluğa yeni üyelere hoş geldiniz demek için bir gönderi gönderdiyseniz ve grubunuzla ilgili bazı gerekli bilgileri sağladıysanız, yeni kullanıcıların grubunuza ilk kez girer girmez doğru bağlama sahip olduklarını anlamak için ilgili gönderiyi sabit tutabilirsiniz.

facebook grup gönderi sabitleme
 1. Bir gönderiyi sabitlemek için öncelikle grupta bir şeyler paylaşmalısınız.
 2. Gönderi paylaşıldıktan sonra sağ üst köşede yer alan üç nokta işaretine tıklamalı ve “Duyuru olarak işaretle” seçeneğini seçmelisiniz.

İşte bu kadar! Gönderiniz artık önümüzdeki yedi gün boyunca zaman tünelinin en üstüne sabitlenmiş olacaktır. Şimdi, yeni grubunuzda anket oluşturma konusunda neler yapabileceğinizi öğrenelim. Anketler etkileşimi artırmak için son derece güçlüdürler.

Facebook grubunda bir anket nasıl oluşturulur?

 1. Facebook grubunda bir anket oluşturmak için öncelikle “Herkese açık bir gönderi oluştur…” kutucuğuna tıklamalısınız. Ardından sağ alt köşede yer alan üç nokta işaretini tıklamanız gerekmektedir.
facebook anket oluşturma
 1. Karşınıza çıkan menüden ise “Anket” seçeneğini seçmelisiniz.
 2. Metin alanına anket sorusunu yazmalı ve ardından her metin kutucuğuna tek tek seçenekleri girmelisiniz. “Anket şıkları” kısmını tıklayarak gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra “Paylaş” demelisiniz.

Özel bir Facebook grubu nasıl oluşturulur?

 1. Bir Facebook grubu oluştururken onun gizli mi yoksa herkese açık mı olup olmadığını seçebilirsiniz.
facebook grup görünürlük ayarları
 1. Ancak bir herkese açık grup seçtiyseniz ve bunu artık gizli yapmak istiyorsanız “Grubu Yönet” seçeneğinin altındaki “Ayarlar” menüsüne girmelisiniz.
 2. Daha sonra sağ taraftaki Gizlilik seçeneğine tıklamalı ve onu “Üyelere özel” olarak değiştirmelisiniz.

Hepsi bu kadar! Artık marka etkileşimini ve değerini artırmak için doğrudan Facebook grubunuzdaki potansiyel müşteriler, müşteriler ve sadık müşteriler ile etkileşim kurabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra daha fazla potansiyel müşterinin müşteriye dönüşmesini bekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir