İspanyol Girişimi uSizy İnternet Alışverişlerinde Beden Sorununa Çözüm Üretti

2016 yılında Iñaki Garcia tarafından kurulan Madrid/İspanya merkezli uSizy, geliştirdiği makine öğrenme teknolojisi ile tüketicilerin internet alışverişlerinde doğru bedeni seçmelerine yardımcı oluyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İnternet alışverişleri açısından en verimli dönem hala içinde bulunduğumuz pandemi süreci oldu. Covid19 virüsünün ülkeye girişiyle birlikte evlere çekilme dönemi başlamış ve insanlar can sıkıntısıyla kendilerini çevrim içi alışverişin kollarına bırakmıştı. Önlerine çıkan en büyük sıkıntılardan birisi, bedeni uymayan ürünlerin iadesi aşaması ve bitmeyen kargo bağlantısıydı. Öyle ki ürün iadelerinin %50’si beden hatasından kaynaklanmaktadır. uSizy işte bu gibi durumların önüne geçmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına güzel hizmetler sunan bir yapı. 

Şu anda 100’den fazla ülkede ve 200’den fazla e-ticaret sitesiyle çalışan uSizy; Calvin Klein, Levi’s, Nike ve Lacoste gibi markalara hizmet vermektedir. 25 dil seçeneği olan İspanyol girişimi, Türkiye e-ticaret pazarına 2019 yılında giriş yaptı. Kurucu ortağı ve CEO’su  Iñaki Garcia, platformun “perakendecilerin acılarına, ihtiyaçlarına ve geri bildirimlerine dayalı olarak” veri odaklı kararlar almaları için kullanılabileceğini söylüyor. Uygulamaya açıklığı da söyledikleriyle eşleşen şirket ile çalışan firmaların iade oranları küresel markalarda %35, Türk markalarında ise %25 azalmıştır. Beden tavsiyesi sayesinde sepet ortalaması ise %10 artmıştır. 

uSizy, analiz verileriyle markanın yeniden stoklanması, fiyatlandırma aksaklıkları ve  lojistik üzerine de uyarılarda bulunur. Büyük kayıpların önüne de bu “ölçme ve düzeltme” becerisiyle geçer. 

uSizy ile Beden Tavsiyesi

uSizy, pazarlamasının merkezine oturttuğu ve kuruluş kıvılcımı olan beden tavsiyesini, benzer binlerce kullanıcıdan alınan bilgilere göre her ürünün kalıbının değerlendirilmesi yoluyla analiz ederek müşteriye sunar. Müşteri, siteden kendisiyle alakalı yaş,boy, kilo gibi bilgileri girer. Sonraki aşamada daha önce toplanan bilgiler taranarak müşteriye en uygun beden önerilir. 

Kıyafet ve ayakkabı markalarının dışında şirketlerin kendi çalışanları için üniforma diktirmesi aşamasında da talepler alan uSizy, hizmet verdiği firmalara en iyi çözümü sunuyor gibi görünüyor. Binlerce çalışan için dikilecek olan tek tip kıyafetin terzilik süreci ve maliyeti azaltılarak kullanılabilirliği yüksek bir seçenek olarak yerini alıyor. Garcia, uSizy’nin e-ticaret ile eklemlenmesinin iki satırlık bir kodla sağlanabildiğini söylüyor. CEO ayrıca, “uSizy piyasada benzersiz bir teknolojiye sahip ve her kullanıcıya tam beden tavsiyesi konusunda en ileri hizmeti sunuyor. Tüketici bir kıyafeti alacağı zaman boyunu, kilosunu ve kalıp tercihini belirterek, o ürün özelinde kendisine en uygun beden tavsiyesini alıyor” diye ekledi.

uSizy ile Smart Business

uSizy, beden tavsiyesinin yanı sıra markalara stok, fiyatlandırma ve lojistik alanlarında da  destek sağlar. Bu üç başlık, bir e-ticaretin sürerliğinin oturduğu temellerdir. Stokta ürün kalmaması sebebiyle ne kadar para kaybedileceği, beden-fiyat eşleşmesinin ne olması gerektiği gibi risklerin belirlenmesi çok önemlidir. uSizy, bu aşamanın sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir