İsveç Dijital Bankası Northmill Bank 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Üç Avrupa ülkesinde 200 bin kadar müşterisi olan Northmill Bank, Avrupa açılımını desteklemek için çıktığı son yatırım turunda 30 milyon dolar topladı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hikmet Ego ve George Kurt tarafından 2006 yılında Stockholm’de kurulan dijital banka Northmill, 2023 yılına kadar on yeni pazarda faaliyete geçmek için aldığı bu yatırımları kullanacak. Haber olan yatırım, Rutger Arnhult tarafından yönetilen İsveç merkezli M2 Asset Management ve varlık yönetimi şirketi Coeli öncülüğünde gerçekleştirildi.

Anrhult, “Northmill Bank, günümüzün teknoloji yatırımları arasında öne çıkan, kanıtlanmış ve sürdürülebilir bir iş modeline sahip zaten karlı bir şirkettir.  Bir süredir onların yolculuğunu takip ediyor ve şirketten olduğu kadar kurucularından da etkilendik. Bankacılık pazarı değişme yolunda ilerliyor ve kazananlar, yeni dijital gerçekliğe en iyi uyum sağlayabilenler olacak. Benim için bu, yolculuklarının henüz başında olan uzun vadeli sahipleri olan bir teknoloji şirketine yapılan bir yatırım. Bankada büyük bir büyüme potansiyeli görüyorum. ” diyerek Northmill’in karlı bir şirket olduğunu vurgulamaktan geri kalmadı.Bankanın CEO’su Hikmet Ego ise yatırımın, daha da hızlanmalarını sağlayacak koşulları oluşturduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda Lunar, Revolut ve Klarna gibi fiziksel şubeleri de bulunan banka, şu an sadece İsveç, Norveç ve Finlandiya’da hizmet veriyor. Yeni yılla birlikte on beş yılı geride bırakan banka, işe başladığında sadece bir kredi sağlayacısıydı. 2019 Eylül’ünde ise tam bankacılık lisansı aldı. Şu anda  150 kişilik çalışan grubuyla hareket edilmekte. 2006’dan beri büyümesini hızlandırmak için yatırımlara pek de güvenmemeyi tercih eden Northmill, geçen süre içinde Avrupa’daki yeni rakiplerinin çoğundan farklı ve daha yavaş bir yol izledi.

YORUMLAR