İtalya’daki Amazon İşçileri Grevde

İtalya, geçtiğimiz günlerde ülkesindeki Amazon işçilerinin güvencesizliği ve sürdürülemez çalışma şartları gibi sebeplerle bu alandaki ilk ulusal grevini başlattı.

sürdürülemez teslimat ritimleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-ticaret devi Amazon’un İtalya’daki işçileri, çalışma şartlarını protesto etmek için 24 saatliğine iş bırakma eylemi yaptı. Farklı işçi sendikalarının da destek verdiği greve hem merkezde çalışanlar hem de kargo kurye ve şoförleriyle birlikte yaklaşık 40 bin işçi katıldı. Katılımcılar halka seslenip grevleri boyunca alışveriş yapmayarak destek vermelerini rica etti. Çalışanların Amazon’dan birincil isteği, müşteri siparişlerindeki sürdürülemez teslimat ritimlerinin biraz azaltılması.

İtalya Müdürü Mariangela Marseglia greve yanıt

Amazon İtalya Müdürü Mariangela Marseglia greve yanıt olarak müşterilerine gönderdiği mektubuna her kademeden çalışanlarına bağlılığın şirket öncelikleri olduğunu belirterek başladı. Yönetici, Amazon’da her bireyin taleplerini ifade etme hakkına saygı duyduklarını söyledi. Devamında ise müşterilere siparişleri yetiştirmek için her gün çalışan teslimat hizmetlilerine, meslektaşlarına ve diğer çalışanlarına teşekkür etti. Ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin üzerlerinde büyük bir etki yarattığından ve bu süreçte tüm personelin sağlığını ve güvenliğini korumanın yanı sıra müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri mümkün olduğunca evde kalırken satın almalarını sağladıklarından bahsetti: “Çalışanlarımıza olan bağlılığımız devam ediyor. Tüm personelimizin yeterince korunmasını sağlamaya, değişiklikleri izlemeye ve önleyici tedbirleri günlük olarak sürekli güncellemeye devam edeceğiz.”  

Marseglia, “Gerçekler,” diyerek başladığı sözlerine ise çalışanlara ve üçüncü şahıs tedarikçilere sektördeki en yüksek ücretleri, mükemmel profesyonel gelişim fırsatları ile güvenli, modern ve kapsayıcı bir çalışma ortamı sunmakta en ön sırada geldiklerini söyleyerek devam etti: “İşyeri güvenliğini artırmak ve basitleştirmek için en gelişmiş teknolojileri kullanıp bunları çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin hizmetine sunuyoruz.”
İtalya’daki Amazon işçileri ilk defa böyle bir grev başlattılar. İş bırakımı yaptıkları için teslimatlarda da gecikme yaşandı. Seattle merkezli e-ticaret devi, 10 yıl önce İtalya’da faaliyet göstermeye başladığından bu yana, e-ticaret için diğer Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde kalan bir ülkeden beklenmeyen talep artışıyla 40’tan fazla lojistik lokasyon açmıştı. İtalya’da 2019 yılında 4,5 milyar euro ciroya sahip olan şirket, 2010 yılından bu yana ülkeye 5,8 milyar euro yatırım yaptı.

Amazon sürekli çalışanlar üzerinde kurduğu baskıyla gündeme gelen bir marka. Geçtiğimiz haftalarda kuryeleri takip edip performanslarını ölçmek için geliştirdiği şirket içi bir uygulamayla gündeme gelmişti.

YORUMLAR