iyzico, “Okula Dönüş” Dönemindeki Alışveriş İstatistiklerini Sundu

Pandemi sebebiyle ortalama 2 yıldır uzaktan devam eden eğitim harcamalarıyla ilgili istatistikler okula dönüş projesi ile sunuldu.

iyzico istatistik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

iyzico, milyonlarca öğrencinin ortalama 2 yıllık aranın ardından yüz yüze eğitime döndüğü ‘’okula dönüş’’ sürecinde gerçekleşen alışveriş istatistiklerini açıkladı. Tüketicilerin satın alma araç ve yöntemler, satın alma kararında etkili bir figür olarak ortaya çıkıyor.

iyzico

Bölgelere göre dağılan istatistikler kapsamında eğitim ve kırtasiye kategorisindeki alışveriş tutarlarında ciddi bir artış olduğu ortaya çıktı. iyzico verilerine göre, 2021 yılındaki okula dönüş kapsamında 2019 yılına göre toplam işlem hacminin %116, işlem adedi %61 oranında artış gösterdi.

Ortalama sepet tutarı ise %34 artış ile 136 TL’ye yükseldi. Bununla beraber kredi kartıyla yapılan işlemler %41 artış gösterirken, banka kartlarıyla yapılan işlem adetlerinde %110 oranında arttı.

Alışveriş Saatleri de Değişti

2019 senesinde kredi kartı ile yapılan alışverişlerde tek çekimlerde işlem adedi dağılımı ise %84 oldu. İşlem hacmi dağılımında %68 oranları gözlemlendi. Ortalama sepet tutarı ise 1,5 kat artmasına rağmen taksitlendirme davranışlarının azaldığı da görüldü.

Okula dönüş döneminde 2019 yılında kadınlar, erkeklerin 1.3 katı harcama yaparken, bu yıl oranlar 1.7 seviyesine yükseldi. İşlem adedi bazında kadınlar işlem adetlerini %100 artırırken, erkeklerde aynı oranın %56 arttığı da ortaya çıktı. Okul alışverişlerinde mobil cihaz kullanımındaki artışa bağlı olarak alışveriş saatleri de akşam saatlerine doğru ilerledi.

YORUMLAR