iyzico-PayU, Türkiye’nin Küresel E-Ticaret Raporunu Sundu

iyzico-PayU CEO’su Barbaros Özbuğutu, The Next Frontier’in küresel e-ticaret raporunu yorumladı.

e-ticaret raporu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Küresel fintech şirketi Pay U, The Next Frontier: 2021 raporunu sundu. 4 kıtadan 19 ülkenin e-ticaret verilerinin incelendiği raporda Türkiye’nin yeni girişimleri ve girişimci liderleri için güzel haberler geldi.  iyzico-PayU CEO’su Barbaros Özbuğutu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek raporun önemli başlıklarını paylaştı: 

“The Next Frontier raporunda Türkiye’nin yüzde 44’lük e-ticaret penetrasyonuyla gelişmekte olan pazarlar içerisindeki liderliğini net bir şekilde görebiliyoruz. Sıradaki hedef ise Amerika, İngiltere, Almanya gibi e-ticaret penetrasyonun yüzde 80’in üzerinde olduğu ülkeler arasında yer alabilmek. 2. ligin şampiyonuyuz, artık amacımız 1. ligde kendimize yer edinebilmek. Bu yolda atılması gereken en önemli adımlardan biri, banka ve kredi kartı bulunmayan nüfusu, alternatif ödeme yöntemleri ve dijital cüzdan uygulamaları aracılığıyla dijital ticaretin bir parçası haline getirmek.”

Dijital Türkiye: Nüfusun %92’sinden Fazlası Mobil Cihaz Kullanıyor. 

Türkiye’nin 83.4 milyonluk nüfusu üzerinde yapılan araştırmaya göre vatandaşların %92’sinden fazlası en az bir mobil cihaza sahip ve günde 7,5 saat çevrim içi  vakit geçiriyor. 

E-ticarete baktığımızda 2019’un ilk ayından 2020’nin ilk 6 ayına kadar %64 artış görüyoruz. Bu da demek oluyor ki 37 milyon kişi çevrim içi alışveriş yapıyor. 

En Yüksek Artış: Kozmetik ve Moda

Raporun tüketici harcamaları kısmında zirveye oturan sektör kozmetik ve moda oldu.  2020’nin 2. çeyreğinde kaydedilen yüzde 392 oranındaki artış, altı EMEA pazarının en yükseği oldu. Bu alandaki harcamaların dijital ortamda gerçekleşme yüzdesinin de geçtiğimiz yıla nazaran %80 artması bekleniyor. 

Dijitale En Çok Önem Veren Sektör: Moda

2019 yılı ile 2020 kıyaslandığında moda ve aksesuar girişimlerinin e-ticaret harcamalarının 3,3 milyar dolardan 4,7 milyar dolara ulaştığı görülüyor.  Sektör 2020’de %65’lik artış gösterdi. Bu harcamaların kendi içinde bir dönüşü de oldu elbette. Moda sektöründeki iş yerleri  2019’un ikinci çeyreğine kıyasla %110 daha fazla gelir elde etti. Bu alanda 6 milyar doların üzerinde olan yıllık tüketici harcamasının daha da artması bekleniyor. 

Eğitim Penceresi

Rapora göre Türkiye,  PayU ve iyzico platformlarını kullanan girişimcilerden 2019!a kıyasla %28 daha fazla harcama yaptı. Bu da eğitim sektörünün 2020’deki ortalama işlem değerinin 2019’dakinden 100 dolar daha yüksek olmasını sağladı. 

YORUMLAR