iyzico Verilerine Göre Ramazan’da Çevrim İçi Alışveriş İki Katına Çıktı

Çevrim içi ödeme girişimi iyzico, Ramazan ayının alışveriş istatistiklerini açıkladı.

iyzico e-ticaret raporu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin önemli finans girişimlerinden iyzico, Ramazan ayının online alışveriş istatistiklerini paylaştı. Bildiğiniz gibi Ramazan ayının büyük kısmı, Covid-19 önlemleri dolayısıyla alınan tam kapanma önlemleri ile evlerde geçti. Uzun süre evde kalmak zorunda kalan tüketiciler, tercihlerini her zaman olduğu gibi internet alışverişinden yana kullandı ve geride bıraktığımız dönemde çevrim içi alışverişi iki katına çıkarttı. Ödemelerin %58’i kredi kartı ile yapıldı. Bu ödemelerde, geçen yıla nazaran 20 TL’lik bir sepet tutarı artışı gözlemleniyor. Diğer ödeme tercihlerinde toplam sepet ücreti 175 lira iken kredi kartı ile ödeme yapılan sepetlerde bu değer 230 lirayı buldu. 

Tek çekim işlemlerin sepet tutarını da ayrıca raporunda kullanan iyzico, kredi kartı tek çekimlerindeki ortalama sepet tutarının 170 lira olduğunu söylüyor. Bu ödeme, her zamanki gibi taksitten daha az tercih ediliyor. Hatta, gittikçe az kullanılıyor. Tek çekim oranları, geçtiğimiz yıl %70’ken son raporda %63 geriledi. Kadınlar özelinde bu oran geçen yıl %67 iken bu yıl %64’e geriledi. Tek çekim sepet tutarları ise 170 liradan 195’e yükseldi.  

Taksitli alışverişlerde işlem hacmi kredi kartına nispeten artış gösterdi.%31’den %41’e sürekli artan bir grafik sundu. 

Çevrim içi alışverişin %58’inde mobil cihazlar kullanıldı. Telefonlardan yapılan alışverişlerin sepet tutarı %17 artarak 125 TL’ye yükselirken masaüstü bilgisayarlarda da bu ivme devam ederek sepet tutarı %12 artırılarak 290 lirayı buldu.  

Erkekler de ramazan ayı alışverişlerinde e-ticarete yönelmiş olacaklar ki işlem hacimlerinde %92 artış oldu. Kadınlarda da %81 oranında artış gözlemlendi. Erkekler alışverişlerinin %23’ünü mobil cihazlardan yaparken bu oran kadınlarda %38’i buldu. İşlem adetinde hangi cihazların kullanıldığına bakıldığında bu oran özellikle kadınlarda doğrudan artıyor. Erkekler toplam çevrim içi alışverişlerinin %31’ini mobilden yaparken kadınlar %60 oranında mobil cihazları tercih etmiş. 

Alışverişleri kadın-erkek, taksit-tek çekim olarak inceledik. iyzico ayrıca hangi saat aralıklarında ödeme yapıldığının verilerini de sunuyor. Sepet tutarı yüksek olan alışverişler saat 11.00  ile 15.00 arasında yapılmış. Tutara bakılmaksızın işlem adedinin en yüksek olduğu saatler ise 13.00-14.00 ve 22.00-23.00 aralıklarında oldu. 

Çiçekçilik ve gıdada 3 kat birden artış oldu. Giyim sektörü ise geçen yılın Ramazan dönemine nazaran 2,5 kat büyüdü. Şehirlerin tüketim bazında e-ticarete olan ilgilerindeki artışa baktığımızda ilk sırada %85 yükseliş ile Tekirdağ’ı görüyoruz. Onu Muğla ve İzmir takip ediyor.

Duruma daha geniş bir perspektiften bakıldığında 2020 pandemisinin yeni normallerinin bu yıl da alışkanlık halinde devam ettiğini gösterir. Sonuç olarak Ramazan ayında iki katına çıkan çevrim içi alışverişler yeni yılda bu pazarın büyüdüğü anlamına geliyor

YORUMLAR