İzmir’de Yeni Elektrikli Scooter Girişimi: GEZ Mobility

Antalya’da kurulup İzmir’de faaliyete sokulan GEZ’in kullanımı ve şartları tanıdık geliyor.

scooter kiralama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İzmir’den gelen girişim haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez merkez farklı bir yer olsa da hizmet yine İzmirlilere sunuldu. Kutlu Çağan Şentürk ve Ülkü Öner, 2020 Haziran ayında Gez Mobility’i kurdular. Antalya’da kurulan şirket, hizmet planlamasını İzmir üzerinden kurdu. Girişim, benzeri elektrikli scooterlara çok benziyor. Hani şu İstanbul’da kullanımına bazı sınırlamalar getirilen ve özellikle yaz aylarında haberlerde kendine yer bulan scooterlar. 

GEZ şimdilik, İzmir’de Alsancak-Göztepe arasında kullanılabiliyor. Kiralama mantığı ile çalışıyor. Bunun için telefonunuza GEZ Mobility uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Buraya kadar herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Uygulamaya girdikten sonra konumunuzu açıp en yakındaki scooterı bulabilirsiniz. Kullanmaya başlamadan önce yine uygulama içinden fotoğrafını çekip kart bilgilerinizi de girerek kiralama işlemini başlatmanız gerekiyor. 

Açılış ücreti, 1,99 TL olarak sabitlenmiş. Dakika başına 0.79 TL artacaktır. Bu da kısa bir hesapla 10 dakikalık sürüş deneyiminin yaklaşık 10 liraya tekabül etmesi anlamına gelir. Şimdilik 8 bin kadar kullanıcısı var. Ancak tanıtımı yapıldıkça ve güneşli havalar geldikçe bu sayının hızlı bir şekilde artacağını görebileceğiz. 4 işletme ve 2 konutta Scooter şarj ve park istasyonları mevcut. Bu noktaları yine indirdiğiniz uygulamadan kolayca görebilirsiniz. Şarj istasyonlarının test aşaması sonlandıktan sonra kullanıcılar, uygulama üzerinden kendi elektrikli araçlarını da şarj edebilecek. 

GEZ Mobility şimdiden iki Büyükşehir Belediyesi ile anlaştı Ayrıca üniversiteler ve yurt dışıyla da görüşmeler yapılıyor. Uygulamayı Android ve iOS cihazlarınıza indirerek en yakınınızdaki GEZ’leri keşfetmeye başlayabilirsiniz. 

YORUMLAR