Jeff Bezos Amazon CEO’luğunu Devrediyor

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos şirketteki liderlik rolünden ayrılıp yönetim kurulu başkanlığına geçeceğini ilan etti. Yeni CEO ise beklenen halef: Andy Jassy.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Jeff Bezos, 1994’ten beri perakendede devrim yaratan Amazon’un itici gücü oldu. Onun yönetimi altındaki şirket yeni bir çevrim içi kitap satıcısından geniş ürün yelpazesine açılmış ve bugünün en popüler internet pazarlarından birine dönüşmüştü. İnsanlar bilgisayarlarından ve telefonlarından alışveriş yapmaya başladıkça Bezos’un erken yatırımı dünyanın dört bir yanına yayıldı. Böylece ufak bir alternatif olarak başlayan internet alışverişinin alışveriş sektörü üzerinde yarattığı büyük değişiklikle fiziksel perakendelerin yok olduğu örnekler dahi görüldü. Son olarak pandemi döneminde ise tüketicilerin mağazalardan uzak durma çabası elbette çevrim içi alışverişin artışına ve bu yöndeki değişimin son hızına ulaşmasına sebep oldu. Şirketini bugün bulunduğu konuma getiren Jeff Bezos, dün yaptığı açıklamada ise 2021’in üçüncü çeyreğinde CEO’luk görevinden istifa edeceğini duyurdu. Bezos, şirketin yönetim kuruluna geçerken şu anda Amazon Web Servisleri’ni yöneten Andy Jassy’nin CEO’luğu devralmaya hazırlandığını söyledi. Yeni odak noktası haline gelen Andy Jassy yaklaşık 24 yıldır Amazon’da çalışmakta.   

Bezos’un ayrılışı, Amazon’un beklentileri aşan dördüncü mali çeyrek sonuçlarının arkasından duyuruldu. Şirket 2020 yılını rakip tanımayacak bir şekilde zirvede kapatmıştı. Bezos’un geçen ay 57 yaşına girerken, şirketin olası haleflerinden Jeff Wilke’nin yakında emekli olacağını açıklaması da Jassy ile yapılacak değişikliğin şaşkınlık yaratmaması adına yapılmış gibi duruyor. İki yıl önce yönetim kurulundan ayrılan ve uzun süredir bir Amazon yöneticisi olan risk sermayedarı Tom Alberg’e göre, Jassy bariz bir seçimdi. Alberg konuyla alakalı olarak, “Andy tüm hayatı boyunca bu kültürde yaşadı ve bu kültür çok güçlü” dedi.

“Olağanüstü bir lider olacak.”

Jassy’ye güvenin tam olduğunu söyleyen Bezos yönetim kurulu başkanlığına geçmesinin kendisine daha fazla vakit yaratacağını, böylece yeni girişimlere odaklanabileceğini de ekledi. Yeni girişimlerin yanı sıra Birinci Gün Fonu, Bezos Dünya Fonu, Blue Origin ve Washington Post gibi tutkularına da odaklanmak için gerekli enerjiyi ayırabileceği için mutlu olduğunu dile getirdi. Jeff Bezos’un pozitif açıklamaları ve Andy Jassy’nin şirkette sevilen bir kişi olması, geçişin sorunsuz olacağını işaret ediyor. Şunu da ekleyelim, şirketin finans şefi Brian Olsavsky, Bezos’un yeni görevine geçtikten sonra bile “son derece dahil” kalacağını söyledi. Daha az yapacağı bir şey varsa o da markanın yüzü olmak. Spot ışığı bundan sonra Jassy’nin üzerinde olacak.

Andy Jassy ve Amazon

Jassy, Harvard Business School’dan mezun olduktan sonra hemen 1997 yılında Amazon’a katıldı. O zamanlar şirketin yalnızca birkaç yüz çalışanı vardı. Jassy, şirketin müzik satışlarına girmesine öncülük etti. Böylece Amazon’u ilk kez kitap dışına itmiş oldu. 2000’lerin başında, teknik asistanı olarak Bezos’u gölgede bırakan yeni CEO, ayrıca müşterilerin teknik işlemlerini Amazon’un çok çeşitli sunucularında yürütmeleri için alan kiralama ve yazılım programlama becerisiyle yazılım endüstrisini alt üst eden AWS’nin başlatılmasına yardımcı oldu. Jassy’nin AWS alanındaki başarısı şirketin kâr motorlarından birisini yaratıp sürekli yatırım olarak destekliyor. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir