Kanban Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kanban tekniklerini doğru şekilde anlamak ve benimsemek uygulama sürecinde sabırlı hareket ettiğiniz takdirde avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar.

kanban metodu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kanban, iş akışını ve bu süreçten geçen fiili çalışmaları görselleştirebileceğiniz çalışmalardır. Bu çalışmalardaki temel hedef, sürecinizdeki olası darboğazların ortaya çıkarılması ve düzenlenmesidir. Böylelikle işinizi optimum hızda ve verimlilik içerisinde gerçekleştirebilmeniz mümkün hale gelir.

kanban

İş akışını detaylı bir şekilde optimize edebileceğiniz ve takımınızın tam kapasitesini kullanabileceğiniz bir yöntem olarak kanban ortaya çıkar. Kanban, takım ve ekibinizin yapısında herhangi bir şekilde değişiklik meydana getirmeden süreçleri ve iş akışını daha üst seviyelerde iyileştirebilmeniz için yararlanabileceğiniz bir yöntemdir.

Kanban metodunu uygulamaya geçmeden önce temel ilkelerini anlamanız ve bu metodun ilkelerini iyice benimsemeniz çalışmalarınızın geleceği açısından son derece önemlidir.

Kanban Metodunu Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanban, belirli bir kuruluma ihtiyaç duymaz ve mevcut iş akışınıza entegre edilebilir haldedir. Mevcut süreçlerinizi değiştirmenize gerek olmadığından dolayı uygulaması son derece kolay hale gelir. Bu süreçte değişime karşı açık olmalı ve değişimi kabul etmelisiniz. Kapsamlı değişiklikler bazı ekipleri rahatsız edebilir. Bu durum akışın bozulmasına ve performansın düşmesine de yol açabilir.

Kanban sürekli artan ve evrimsel değişikliklere teşvik eden bir çalışmadır. Minimum direnç ile karşılaşabileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. Mevcut sürecinize, rollere ve birtakım sorumluluklara saygı göstererek ilerlemelisiniz. Başlangıç aşamasında herhangi bir organizasyon değişikliğinin olmaması gerekir.

Her düzeydeki liderliği mutlaka desteklemelisiniz. Kanban, bütün üyeler arasında liderliği ve karar almayı destekleyebilecek bir yapıya sahiptir. En alt sıradaki ekip üyelerinin parlak bir fikri ortaya çıktığı zaman bu fikirler vakit kaybedilmeden değerlendirilmelidir ve benimsenmelidir. Çalışanların optimum performansa ulaşabilmeleri için herkesin daima iyiye doğru ilerlemesi için gerekli teşvik edici çalışmalar yapılmalıdır.

Kanban Uygulamaları Nelerdir?

Kanban felsefesini en iyi şekilde benimsemiş olsanız bile başarılı bir biçimde kanban uygulamalarından yararlanabilmeniz için gözlemlemeniz gereken bazı özel uygulamalar vardır.

İş akışınızı görselleştirmeniz buradaki en temel adımlardan birisidir. Mevcut iş akışını anlamanız temel görevleriniz arasındadır. Kanban panosundan yararlanarak akışı takip edilebilir hale getirebilirsiniz. Panodaki her bir sütun iş akışınızda yer alan bir adımı simgeler. Aynı zamanda her bir kart da iş öğelerini temsil etmeye yarar.

Odaklanma kayıpları ekibinizin performansı üzerinde ciddi bir negatif etkiye yol açabilir. Devam eden çalışmalar için sınırlandırmalar getirmeniz kanban uygulamalarının başarıya ulaşabilmesi için kritik bir önem taşır.

Akış verimliliğini iyi bir şekilde gözlemleyerek ve analiz ederek sorunlu olan bölgeleri tanımlamaya başlayabilirsiniz. Kanban uygulamanın temel amaçları arasında teslim sürelerini iyileştirmek de yer alır. Böylelikle gecikmelerin önüne geçilir ve iş akışı sorunsuz şekilde oluşturulur.

kanban uygulaması

Süreç, ekibinizdeki herkes için açık bir şekilde tanımlanmalıdır. İnsanlar, yararlı olabileceklerini düşünmedikçe bir şeyin parçası olabilmek için gerekli olan motivasyonu kendilerinde bulamazlar. Herkes açık bir şekilde süreç politikalarından haberdar olursa her bir kişi performansınızı artırabilecek çalışmalara imza atabilir.

Olumlu değişimlerin hayata geçirilebilmesi için bütün ekibe geri bildirimler sağlanması gerekir. Bunun için toplantılar önemlidir. Toplantıların sıklığı değişse bile fikir düzenli olarak aksatılmadan uygulanırsa geri bildirim döngülerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Kanban sürekli değerlendirme ve analiz ile iyileştirme gerektiren bir süreci kapsar. Takımlar süreç hakkında ortak anlayışa sahip olurlarsa herhangi bir sorun çıktığı durumlarda fikir birliğine varabilme olasılıkları da artar. Günümüzde e-ticaret projeleri dahil birçok farklı projenin hızlı ve hatasız bir biçimde tamamlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun için bir ürün veya hizmet üzerinde geliştirme çalışmaları yaparken doğru teknikler ile gelişim süreçlerini de yönetmeye çalışmalısınız.

E YANİ?
Yalın proje yönetimi teknikleri arasında en ilgi çekicilerden olan kanban sizlere pek çok açıdan büyük kolaylık sağlayabilecek etkiye sahiptir. Burada önemli olan en önemli ayrıntı tekniği doğru bir şekilde anlamak, benimsemek ve uygulama sürecinde sabırlı olmaktır. Önemli bir süreç içerisinde hareket ederken işlerinizi yönetebilmek için görsel bir sistem olarak yararlanabileceğiniz kanban, birçok kişi tarafından aktif bir şekilde tercih edilenler arasındadır. İş süreci ve süreçten geçen fiili işler kanban sayesinde görselleşebilecek yapıya gelir. Böylelikle iş akışını optimize edebilir ve ekibinizin yüksek performans ile çalışmasına sebep olabilirsiniz.
YORUMLAR