Karanlık Pazarlama Nedir?

Özellikle niş pazarlarda etkili örneklerini gördüğümüz karanlık pazarlama, nedir-nasıl çalışır? Apple örneği başta olmak üzere inceliyoruz.

dark marketing nedir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Karanlık pazarlama, etkili kullanıldığında markaların hem tanınırlığını hem de güvenilirliğini artırmada en çok yarar sağlayan stratejilerden biridir. En basit ve kökeni olarak gösterilen örnekse bunun en büyük ispatlarından biri: sinema-patlamış mısır ikilisi: Pek çok kaynak, karanlık pazarlamayı 1950’lerde sinemalarda “patlamış mısır yiyin” kampanyasına kökenlendirir. Sonuç olarak bugün bilet kısmında patlamış mısır olmayan bir sinema salonu bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey. Sanki ikisi eş zamanlı ve birlikte sektöre girmişler gibi. Bir diğer karanlık pazarlama örneği ise Apple! Ancak bu örneğe yazının ilerleyen kısımlarında değineceğiz. 

Bu yazımızda karanlık pazarlamayı tanımlayıp reklam kampanyalarında kullanılma sonuçlarına değineceğiz.

Karanlık Pazarlama Nedir?

Şunu söyleyerek başlayabiliriz: Karanlık pazarlama kötü veya yasak bir işleme işaret etmez. Adının “karanlık” olmasının sebebi özel kitleye ve sezdirmeden uygulanmasıdır.

Karanlık pazarlama, yüksek düzeyde segmentlere ayrılmış ve özelleştirilmiş pazarlama yapmaya odaklanan yeni bir olgudur. Buradaki fikir, tüketici bilgilerini (sosyal medyadan elde edilen)  aramak ve seçmek; bu bilgilerle sınırlı kitlelere ulaşacak kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmaktır.  Mesajlar, yalnızca o pazar nişinde işe yarayacak özel iletilerdir.

Tüketicilerin geri kalanı bu mesajları bulamayacak çünkü onlar analiz edilmedi. 

Bu, gerçekten ilgilenen kullanıcılara ulaştığınız ve reklam, tanıtılan ürün veya markaya bir tepki olacağı için, daha fazla kaynak ve yatırım verimliliğine sahip olacağımız bir uygulamadır .

Anahtarlar Yollar

Karanlık pazarlamanın nasıl çalıştığını ve kurallarının neler olduğunu öğrenmek, kampanyayı başarılı kılmanıza yardımcı olacaktır. Bu strateji ile pazar nişlerini bulmak ve doğru mesajları başlatmak için hız gerektirir .Segmentasyon konusunda verimli olmalısınız ; Pazar hedefi iyi oluşturulmazsa, çabalar faydasız olacak ve Karanlık Pazarlama stratejisi potansiyelini ve etkinliğini kaybedecektir. Ayrıca farklı değişkenlerle A/B testleri yapmak en iyi neyin işe yaradığını belirlememize ve atılan verilere göre ona göre hareket etmemize yardımcı olacaktır. 

Karanlık pazarlamanın en etkili yöntemlerini ve elemanlarını maddelerle açıklayalım:

  • Kampanya, çeşitli platformlara bölünecek ve izleyiciler üzerinde en büyük etki için yayın gün ve saatini seçerek her zaman doğru hedef kitleye ulaşacaktır. Bu, tıklamalarda ve gösterimlerde tasarruf sağlayarak yatırımınızı en üst düzeye çıkarır .
  • Karanlık pazarlamada kampanyalar ve mesajlar belirli bir kitle segmentine göre oluşturulur. Bir belirli niş için en uygun mesaj vermenizi sağlar. Kampanya, yayın yalnızca doğru hedef kitle  olarak belirlediğiniz bu hedef gösterilecektir.
  • Yukarıdaki noktalar yalnızca mesajı özelleştirirken çalışır. Belirli bir kitleyi en uygun şekilde hedefleyen akıllı kampanyalardır.  Sosyal ağların yüksek segmentasyon kapasitesi sayesinde sonuçları iyileştirmeye ve görselleştirmeye odaklı mesajlar sunmak mümkündür .
  • Web sitemizi daha önce ziyaret etmiş belirli bir kitleye gösterilen reklam ile yeniden hedefleme yapabilirsiniz. . Yeniden hedefleme kapsayıcılığı ile verimi düşürebilse de  işe yarıyor ve güvenilir. Yeniden hedefleme, mesajları geliştirmek için bir araç olarak yapılandırılır. 

Karanlık Pazarlama Örneği: Apple

Karanlık pazarlamanın bir örneği, Apple’ın Twitter hesabında bulunabilir. Hiçbir paylaşımları yok. Orada değil gibiler. Etkileşim kazanma çabaları yok. Aslında, hiçbir şeyleri yok. Aynı şey aslında Facebook profilinde de geçerli. Sizce Apple, müşterilerini artırmak için sosyal medyanın potansiyelini kullanmıyor mu?

Twitter örneği, dışarıdan bakıldığında görülendir. Bilmediğimiz, gözden kaçırdığımız ise Apple’ın tüketicileriyle bağlantı kurmak ağlarını kullandığı. Evet, kullanır ancak bunu Dark Post aracılığıyla yapar. Bunlar, yalnızca sınırlı bir grubun görüntüleyebildiği gönderilerdir. 

E YANİ?
Karanlık pazarlama, müşteri odaklı stratejilerden biridir. Bu metot, kampanyayı ve bu kampanya faydasını aktarırken ilgili insanlara göre özelleştirmeye gitmesiyle öne çıkar. Markalar mesajı ne kadar insancıllaştırabilirlerse o kadar başarılı olurlar.
YORUMLAR