Kartlı Ödemeler Mart Ayında 127 Milyar TL’ye Ulaştı

Pandeminin getirdiği fiziki mesafe ve e-ticaret mecburiyeti 2021 Mart’ında kartlı ödemeleri 127 milyar TL’ye taşıdı.

mart ayı bkm verileri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Covid-19 salgının etkisini gösterdiği sektörlerin başında ticaret ve doğal olarak alışveriş geliyor. Mart ayında kart ile yapılan ödemeler ülke genelinde %48 arttı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre geçtiğimiz ay Türkiye’de 127 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. 127 milyarın 106.3 milyarlık kısmı kredi kartı, geri kalanı ise banka kartı kullanılarak harcandı. Hem kredi kartı hem de banka kartı ile ödeme tercihi geçtiğimiz yılın aynı dönemin ilk çeyreğine göre %50’ye yakın artış gösterdi. 

Kartlı ödemeler hem fiziki hem de çevrim içi ödemeleri kapsıyor. İnternet üzerinden yapılan kartlı harcamalar geçen yıla nispeten 2 kat artarak 33 milyar TL’ye ulaştı. Bu oran her 4 TL’lik kartlı ödemenin 1 TL’sinin internetten gerçekleştirildiği anlamına geliyor. 

kart kullanımı 2 kat arttı

Kartlı ödemenin en fazla kullanıldığı alan kamu/vergi ödemelerinin dışında giyim sektörünü oldu. Onu, elektronik eşya, dekorasyon ve kırtasiye ürünleri takip etti. Tüm bu alanlarda %60’tan fazla talep artışı yaşandı. Pandeminin doğal getirisi olarak kartlı ödeme seçeneği aktive eden şirketlerin sayısı 70 bini geçti. Ödemelerde kullanılan kart adedi ise 26 milyona ulaştı. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir