Haftanın Girişimcisi: Instagram’ın Kurucusu Kevin Systrom

Kevin Systrom, en popüler sosyal ağlardan Instagram’ın kurucusu olmasına rağmen hemen herkes tarafından tanınmıyor olabilir. Hayatı, bir filmde anlatılmayı hak eden girişimcinin kariyerini incelemek için okumaya başlayabilirsiniz.

kevin systrom başarı hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Haftanın girişimcisi, tutkularının peşinden koşan bir girişimci: Kevin Systrom! Başarılı mühendis, popüler sosyal medya platformu Instagram’ı kurmadan önce Facebook’u reddetti ve “çok sıkıcı” olduğu için Google’daki görevinden istifa etti. Floransa’da fotoğrafçılığa ilgisini keşfetti. Karşınızda Kevin Systrom ve onun ilham verici hayatı. 

1983- Massachusetts 

Kevin Systrom, 30 Aralık 1983 tarihinde Massachusetts / Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Annesi Diane, bölgedeki birçok şirketin pazarlamasından sorumluydu, babası Douglas ise insan kaynakları uzmanıydı. 

Çocukluğunda video oyunları, özellikle Doom 2 konusunda çok tutkuluydu. Zamanla programlama becerilerini geliştirdi ve arkadaşlarıyla birlikte AOL mesajlaşma hesaplarını hacklemek için bir program yarattı. 

2006 + İlk Tecrübeler

Kevin, yazılım mühendisliği okumak için Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu. Burada Sigma Nu Kardeşliğine katıldı. Yüksek teknoloji girişimciliği konusunda ayrıntılı bilgi ve eğitimlerin verildiği ünlü ‘Mayfield Fellows Programı’na katılmak üzere üniversite yetkilileri tarafından seçilen on iki öğrenciden biriydi. Öğrencilik döneminde bir kafede, barista olarak çalıştı. Üniversitedeki üçüncü yılında fotoğrafçılık kursu almak için İtalya’nın Floransa kentine gitti. Bu güzel İtalyan şehrinde, özellikle vintage fotoğrafçılığına olan büyük tutkusunu keşfetti. 

Her zaman hevesli bir öğrenci olan Systrom, Zuckerberg’in Facebook’u işe yeni başladığında onu çalışmayı reddetti. Bu olay 2006’da gerçekleşti ve  o zamanki mühendis olacak kişinin argümanı, çalışmalarının o noktada paradan daha önemli olduğuydu. Daha sonra Google’da çalıştı, ancak yıllar sonra Forbes ile yaptığı bir röportajda Gmail ve Google Takvim hakkında rapor yazmaktan nefret ettiğini itiraf etti. Onun büyük şirketlerde çalışmasının en büyük katkısı  içindeki girişimciyi uyandırmaktı. 

Başarısız ilk Girişim: Brbn

Kengi grişimini oluşturmak isteyen Kevin, Bourbon’a olan aşkından ilham alan Brbn fikrini ortaya attı. Bu konum tabanlı fotoğraf paylaşım uygulaması için bazı prototipler yaptı ve arkadaşlarına gösterdi. Olumlu tepkileri görünce o sırada çalıştığı NextStop’tan ayrıldı ve başarılı bir başlangıç ​​olup olmayacağını görmek için yalnızca Brbn’ye odaklandı. 

Girişimi için ortak ararken Stanford’dan bir şirket kurma fikrini beğenen arkadaşı Mike ile konuştu. Projeyi birlikte incelediler ve Burbn’i, kullanıcıların çeşitli konumlarda check-in yapmasına ve fotoğraf gönderip sosyalleşmelerine olanak tanıyan web tabanlı bir uygulama olarak oluşturdular. 

İşte o zaman, başarılı olmak istiyorlarsa bir şeyde gerçekten iyi olmaları gerektiğini fark ettiler. Bu yüzden sadece fotoğraflara odaklanan versiyon üzerinde çalıştılar ama bu bir felakete dönüştü. Daha sonra uygulamadaki yerel sürüm üzerinde çalıştılar ve onu telefonlar için başlatmaya çalıştılar. Uygulama özellikleri aştığından bu da işe yaramaz hale geldi. 

2010: Instagram’ın Kuruluşu

Facebook için çalışmayı reddettikten sonra, kendisini mobil konum belirleme sisteminden yararlanabilecek uygulamaların geliştirilmesine adamıştı. Bu süreçte Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ile de arkadaşlık kurdu. Fotoğraf eğitimi almak için İtalya’ya gittiği bir gezi sırasında, görüntülere bir dizi efekt ekleyebileceğiniz filtreleri keşfettiği, bu onun filtrelerle kendi uygulamasını oluşturma fikrini hayata geçirmesine neden oldu. 

Brbn girişimlerinde ardı ardına gelen başarısızlıklarla umutları yitip gitmek üzereyken sıfırdan başlamaya ve fotoğraf, beğeni ve yorum özelliğinden başka hiçbir şeye odaklanmamaya karar verdiler. Bu yeni uygulamanın geliştirilmesi sadece 8 hafta sürdü. Daha sonra beta testi için arkadaşlarına verdiler ve hataları giderdiler ve 06 Temmuz 2010’da Instagram olarak başlattılar. Instagram, çağrışım yapan bir isim olarak ortaya çıktı ve bu şekilde bir tanıtıma ihtiyaç duymaz. Systrom, bir röportajında, Instagram’ın Brbn’in başarısızlığından doğduğunu kabul eder: 

“Instagram, Burbn’in başarısızlığından doğdu. Kullanıcılar yaptığımız çalışmayı beğenmedi, ayrıca uygulamanın kullanımı gerçekten zordu.”

Başlangıç aşamasında yalnızca Apple cihazlarına açılan uygulamanın başarısı büyük ses getirdi. Çünkü sadece 3 ayda 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaştılar. Bu hızlı büyüme, Android sürümlerini de beraberinde getirdi.  Uygulama 1 yaşına girdiğinde 10 milyon aktif kullanıcısı vardı. 

2010 yılında Instagram’ın yaratılmasıyla Kevin Systrom dünyanın en genç milyonerlerinden biri oldu. Hemen sonraki yıl Apple’ın en iyi uygulama ödülünü almasıyla başarı ışığı ona da gülümsemeye başladı. Dünyanın en yaratıcı 100 gencinden Kevin 27 yaşındayken servetinin 400 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 

2012: Facebook’a Devir

Instagram’ın yakaladığı ve vaat ettiği başarı ünlü girşimci Mark Zuckerberg’ü de etkiledi ve satın almak için bir teklif yaparak bu genç girşimi de kendi ağına dahil etti. 

Systrom, Instagram’ı Facebook’a sattığında, ortağı Mike Krieger ile birlikte 400 milyon dolardan fazla kazanmıştı. Yine de bu müzmin mühendis ve fotoğrafçı, aynı tek yatak odalı dairede yaşayarak ve Goole’da çalışırken aldığı 2002 BMW’sini kullanarak mütevazı bir yaşamı tercih etti. Röportajlarında, sağlıklı kalmayı tercih ettiği için lüksü sevmediğini itiraf etti. 

2018: Instagram’dan Ayrılış

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri  haline gelen Instagram’ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger, 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan şirketten ayrıldıklarını açıkladılar. Kevin Systrom resmi açıklamasında şunları söyledi: “Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için zaman ayırmak istiyoruz. Yeni şeyler inşa etmek, geri adım atmamızı, bize neyin ilham verdiğini anlamamızı ve onu dünyanın ihtiyaç duyduğu şeyle birleştirmemizi gerektirir. Yapmayı planladığımız şey bu.”

Her ikisi de Facebook ekibine minnettar olduklarını, sekiz yılın son altı yılında 13 kişiden dünya çapında binden fazla ofise doğru büyüdüklerini diler getirdiler. Medya ise resmi açıklamaların ardında Mark Zuckerberg’ün günlük müdahalelerinin yattığını kamuoyuna sundu. Anonim Facebook kaynaklarına atıfta bulunan Bloomberg, Systrom ve Krieger’in istifasının “Facebook’un geleceğini planlamada Instagram’a daha fazla bağımlı hale gelen Zuckerberg’in günlük müdahalesinden” kaynaklandığını bildirdi. Brian Acton da benzer baskılar sebebiyle kurucusu olduğu WhatsApp’tan ayrılmıştı. 

Nasıl Biri?

Kevin, dünyanın en zengin girişimcileri arasında yer alıyor. Bir diğer zenginliği ise 2018 doğumlu kızı Freya. Aşk konusunda da işteki kadar şanslı olan Systrom, Stanford’da tanıştığı sevgilisi  Nicole Schuetz ile 2015’te evlendi. Düğünleri New Orleans’tan ilham alan siyah kravatlı maskeli balo temalıydı. Evlilikleri oldukça özel bir ilişkiydi, bu yüzden sadece yakın arkadaşları ve aileleri davet edildi.

E YANİ?
Amerikalı girişimci ve programcı Kevin Systrom, Instagram’ın kurucusu olarak tanınır. Dünyanın en genç milyarderlerinden olan Kevin’in hayat hikayesi bize tutku geliştirmenin önemini gösterir nitelikte. Hayata başlarken çalıştığımız işler, bizi yalnızca teknik anlamda geliştirmez. Geleceğimiz üzerine düşünmemize ve daha net kararlar almamıza da imkan verir. Google gibi bir şirketten ayrılmak, Facebook’un teklifini reddetmek… Hepsi Kevin’ı kendi girişimine yönlendirdi: Instagram. Tutkusu fotoğraf çekmek olan bir girişimci, bunu insanların sosyalleşmesi için nasıl kullanabilecekse onu yaptı ve başarılı oldu. Siz de kendi tutkularınızdan genel bir ihtiyaç yaratarak bunu bir girişime dönüştürebilirsiniz.
YORUMLAR