Kickstarter Nedir? Nasıl Para Toplanır?

Projeniz için özel bir hibe desteği ihtiyacı duyuyorsanız iyi bir sunum yaparak Kickstarter’dan bu desteği elde edebilirsiniz.

kickstarter
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kickstarter ABD merkezli olan ve insanların fikirlerine kaynak temin edebilecekleri önemli bir platformdur. Yaratıcı bir fikir olarak ortaya çıkan bu platform, ilginç olduğu düşünülen projelere sahip insanların bu projelerini hayata geçirebilecek maddi kaynağı bulabilmelerini sağlar.

kickstarter

Projeler site tarafından yayınlandığı zaman ikinci aşama olarak proje sahipleri, hedefledikleri kitleye ihtiyaç duydukları miktarı belirtebiliyorlar. Miktarın projenin maliyetiyle doğru orantılı olması da önemli bir nokta. Projenin fikir mimarı olan kişi kendisine tanınan süre içerisinde kendi belirlediği miktardaki bağışı toplarsa o kişiye topladığı miktar veriliyor. Ancak miktara ulaşılamadıysa Kickstarter tarafından toplanan paralar bağışta bulunanlara iade ediliyor.

İlk başta sıradan bir internet sitesi gibi gözüken Kickstarter’a yakından baktığınız zaman burada yayınlanan projelerin ve bağış miktarlarının olağanüstü olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, Pebble adlı akıllı saat projesi için toplam 10 milyon dolarlık bir bağış söz konusu. eBay aracılığı ile satış yapan Pebble, insanların iOS ve Android cihazlarından bildirim almasına ve mesajları okumasına imkan sağlıyor.

Bu noktada aklınıza Kickstarter’ın kendisine nasıl fayda sağladığı soruları geliyor olabilir. Bu platform yayınladığı olumlu ve olumsuz yani hedeflenmiş paranın toplanamadığı projelerden %5’lik bir komisyon talep ediyor. Ancak proje hedeflenen miktara ulaşmadan iptal olursa herhangi bir komisyon söz konusu olmuyor.

Kickstarter Nasıl Kullanılır?

Kickstarter aracılığı ile yemek, müzik, sanat, çizgi roman, gazetecilik ve daha birçok farklı alanda projeler yayınlanıyor. Örneğin, bir belgesel çekmek isteyen birisi tüm belgeleri topladıktan sonra bu projesini bağışçılar için yayına alabilir.

Türkiye olarak henüz bu sitede proje sunamasak da Kickstarter’dan yararlanan birçok farklı ülke var. Eğer kullanım imkanı olan ülkelerdeki birine ulaşma imkanınız var ise bu kişilerin adres ve hesap numaralarıyla siteye proje yükleyebilirsiniz. Siteyi biraz araştırdığınız zaman birçok insanın Türkiye’den bu yöntem ile proje yüklediğini de görebilirsiniz.

Kickstarter üzerinden 100.000 dolarlık bir bütçe talep ettiyseniz ve toplam 95.000 dolar toplandıysa, geri kalan 5.000 doları kendi projenize bağışlayabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz tutarı hibe olarak alabilirsiniz. Kickstarter üzerinde bağılarınızı artırmak istiyorsanız projenize bir hikaye hazırlayarak bağışçıları projenize yardım etmeleri için yönlendirebilirsiniz. Samimi ve projenizin hedeflerini net bir şekilde belirttiğiniz bir sunum yaparak insanlara ulaşabilirsiniz.

Kendi projenizin tanıtımını ve reklamını yapmanız Kickstarter üzerinde başarıya ulaşabilmenizin en önemli yolları arasındadır. Hiç tanımadığınız kişilere büyük miktarda bağışlar yapanlara karşı bir sorumluluğunuz olduğunu unutmamalısınız.

Kickstarter Kullanabilmek için Şartlar Neler?

Projeniz sunuma hazır olduğu takdirde Kickstarter kullanabilirsiniz. Fakat bunun için bazı kriterlere de sahip olmalısınız. Kickstarter projesi oluşturabilmek şimdilik belirli ülkelerde mümkün oluyor. Ülke sınırlaması sorununu hallettiyseniz 18 yaş ve üzerinde olmalısınız.

kickstarter projesi, kickstarter

Projeyi kendi adınıza ya da yasal kayıtlı bir kurum adına yapıyor olabilirsiniz. Bu noktada kriterlerde değişen herhangi bir şey olmuyor. Belirli bir adres, banka hesabı ve projeyi yarattığınız ülkeye kayıtlı bir kimlik kartına da sahip olmalısınız.

Yüksek rakamlara ulaşabilmek için kredi kartı ya da banka kartı sahibi olmanız da gerekiyor. Ebeveynler ve öğretmenler ise projeleri kendileri yürütmek isterlerse kendi ödeme bilgilerini kullanmak şartıyla 18 yaşından küçük kişiler ile iş birliğine girebilirler. Avrupa Birliği vatandaşları ise herhangi bir AB ülkesinin kimliğiyle Kickstarter projesi başlatabilirler.

E YANİ?
Milyonlarca kişinin aktif bir şekilde kullandığı Kickstarter ile projeniz için gerekli olan hibeyi elde edebilirsiniz. Projenizi en net şekilde kitlelere ulaştırdıktan sonra belirli bir miktar hibe alabilirsiniz. Ancak bunun için Kickstarter tarafından istenen şartları yerine getirmelisiniz. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman birçok avantajı olan Kickstarter sayesinde uzun süredir hayalini kurduğunuz projenizi gerçeğe dönüştürebilme fırsatı elde edebilirsiniz.
YORUMLAR