KOSGEB’den Afet Bölgeleri için Kredi Destek Programı

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, afetten etkilenen alanlar için limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi çıkarabileceklerini duyurdu.

kosgeb, kredi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, ‘’Afetten etkilenen bölgelerimiz için 100 ve 250 bin liralık limitli olmak üzere %0 faizli destek kredileri sunuyoruz.’’ dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Rize’de ilk etapta Rize Valisi Kemal Çeber’i ziyaret etti.

Kısa bir süre Vali Çeber ile görüşme yapan Kurt, ziyaretin sonrasında yaptığı açıklamalarda ortalama 20 gün öncesine kadar Rize ve Artvin’de sel afetinin yaşandığını belirtti.

Selden sonra devletin müdahale ettiğini söyleyen Kurt, afetin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanların bölgeye gelerek incelemeler yaptığını da hatırlattı.

Mağduriyet Gideriliyor

KOSGEB olarak kendi üzerine düşeni yapacaklarını söyleyen Kurt, ‘’İşletmelerin zararını en azından az da olsa hafifletebilmek için kredi duyurduk. Mağduriyet yaşayan işletmelerimizi ziyaret etmek ve nasıl uygulayacaklarını anlatmak için burada yer alıyoruz.’’ dedi.

Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin liralık limitli sıfır faizli destek kredisi sunuluyor. Bir yıl ödemesiz olan kredi bir yılın sonunda 24 ay ödeme süresiyle aktif edilecek. İşletmelerin bu kredilerden yararlanabilmesi mümkün olacak. İşletmelerin zararlarını giderebilmek ve hızlıca işlerini geriye kazanmaları gerekiyor. Bu sebeple, yangından zarar gören işletmeler de aynı paketlerden faydalanabilecekler.

Başvurular KOSGEB ve e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Evrak ya da fiziki anlamda kişilerden herhangi bir şey istenmiyor. Bütün işlemler evraksız biçimde takip ediliyor. Zarar gören özel işletmeler KOSGEB’in kredilerinden yararlanabiliyorlar.

YORUMLAR