Kredi Kartları 2024’ten İtibaren Değişiyor

Kredi kartlarının üzerinde manyetik şeritler ile ilgili yeni bir karar geldi. Yeni çipli ve biyometrik kartlar manyetik şeritli kartların yerini alacak gibi gözüküyor.

kredi kartı, e-ticaret
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kredi kartları üzerinde köklü bir değişikliğe gidileceği ortaya çıktı. Dünyanın en ünlü kredi kartı üreticilerinden olan Mastercard 2024 yılından sonra manyetik şeritleri kartlarından kaldıracağını söyledi.

Bu özel uygulama ilk olarak Avrupa bölgesinde kullanıma açılacak. Tarihler 2033 yılını gösterdiği zaman dünya kapsamında manyetik kartların kullanımı sona erecek. Manyetik şeritlerin dolandırıcılığa imkan vermesi güvenliğinin sorgulanmasına sebep veriyordu.

Manyetik kartların yerini çipli ve biyometik kartların alacağı söyleniyor. Biyometrik kartların parmak izi kullanacağı da söyleniyor. Manyetik şerite sahip kartlar, IBM tarafından 1960’lı yıllarda CIA için üretilmişti.

Yeni Dönem Yolda

IBM mühendisleri arasındaki Forrest Parry manyetik şeritlere yerleştirilen bilgileri plastik kartlarla kullanmayı düşünüyordu. Fakat Parry uzun bir süre plastik ile manyetik şeridi birleştirmeyi başaramamıştı. Daha sonra Parry’nin eşi Dorothea Parry, iki parçayı birleştirmenin farklı yöntemlerini teklif etse de bu yöntemler de başarısız olmuştu.

Pandemi döneminde temassız ödemeye olan talebin artması da bir hayli dikkat çekiciydi. Hem kartlar hem de akıllı cihazlar üzerinden yapılan temassız ödemelerde büyük bir artış ortaya çıkmıştı. Yeni dönemde kartların ne şekilde ortaya çıkacağı ile ilgili farklı bir detay ise sunulmadı.

YORUMLAR