Hazine ve Maliye Bakanlığı Açıkladı: Kripto Para Platformları Vergilendirilecek

Beklenen oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, konuk olduğu bir televizyon programında kripto para platformlarının vergilendirileceğini söyledi.

kripto vergilendirmesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, dün CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Gece Görüşü” programına katıldı. Türkiye’nin ekonomisindeki son gelişmeler hakkında görüş ve planları sorulan bakan, son dönemin önemli gündem maddelerinden kripto para borsası hakkında da konuşurken vergilendirme yapacaklarını da açıklamış oldu

Elvan, kripto borsasına duyulan ilgiyi geçtiğimiz yıldan beri pençesinde olduğumuz Covid-19 pandemisi ile ilişkilendirdi. Hatırlatalım, hükümet,  Türkiye’de özellikle son 1 yıldır esen kripto para rüzgarını denetim altına almak için “Dijital Para Yasası” dahi çıkarmıştı. Daha sonra geçtiğimiz nisan ayında hem kripto borsalarından kullanıcı bilgilerini talep etmiş hem de bu birimin ödemelerde kullanılamayacağını açıklamıştı. Kullanıcı bilgilerinin talep edilmesinin ardından vergilendirme geleceği konuyla ilgilenenler tarafından tahmin edilmişti. Dünkü yayında bakanın ağzından ilan edilmiş oldu. 

Bakan, vergilendirme ve diğer kripto düzenlemelerini tüketiciyi korumak adına yaptıklarını dile getirdi. Aslında konuşması, kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini talep ettikten sonra yapılan resmi açıklamanın tekrarı gibiydi. Dijital paraların terör finansmanı ve kara para aklamada kullanılma ihtimaline karşı tedbirler alındığını yineledi. Diğer ülkelerin de benzer kaygılarla kripto para platformunu denetlediği örneğini veren Elvan, konuyla ilgili yeni kanun teklifleri hazırladıklarını belirtti. Nitekim MASAK’ın (Mali Suçları Araştırma Kurulu) kripto alanına dahil edilmesi de sonradan kendi kararlarıyla gerçekleştirilmişti: “Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra, MASAK’ın denetleme yapma yetkisi yoktu. MASAK’a bu yetkiyi verdik. Bu platformların uyması gereken ilkeler nelerdir? Bir şüpheli müşterisi var, bunu bildirmekle yükümlü olacak. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içinde MASAK’a bildirme zorunluluğu getirdik.”

Bakan Elvan’ın vergilendirme ile ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir