Bakanlıktan Kripto Hamlesi: Yasa Çalışması Tamamlandı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para düzenlemeleri ile ilgili soruları yanıtladı.

kripto vergilendirme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Türkiye’nin kripto para çalışmaları ile ilgili konuştu. Daha önce de tekrar edilen kara para aklama, yatırımcı koruması, alım-satım gibi konulardaki denetimi artırmak için düzenleme yaptıklarını yineleyen Gül, yasa çalışmasının tamamlandığını dile getirdi. Tamamlanan yasa, Ekim ayında meclise sunulacak. 

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) gözetiminde faaliyette bulunması için asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor. Bunun için sistemdeki şirketlere bir uyum süresi tanınacak ve denetim yetkisi Mali Suçları Araştırma Kurulu’na verilecek. BBDK ise tüketici tarafın korunmasından ve rekabetin güçlendirilmesinden sorumlu olacak. 

Şakir Ercan Gül, yapılan düzenlemede Batı Avrupa ve Amerika’yı esas aldıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.” Arka arkaya gelen kripto yasaklarının şimdilik gündemde olmadığı anlaşılan konuşma sırasında Gül: “Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, Amerika’da serbest mekanizmalar var. Biz biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.” sözlerini ekledi. 

Amerika Örneği

Gül, vergilendirme hakkında da konuştu ve Amerikan örneğinden bahsetti. Vergilendirmede stopaj öne çıkıyor. Amerika örneğindeyse, kripto para sahiplerinden vergi alındığını söyledi. 10 bin doların üzerindeki kripto işlemler için ABD Vergi Dairesi’nin bilgilendirilmesi gerekiyor. Batı Avrupa’da ise 600 Euro üzerindeki değerler altından vergi alınmaması uygulaması mevcut. 

YORUMLAR