Haftanın Girişimcisi: Google’ın Kurucularından Larry Page

Bu haftanın girişimcisi Larry Page. Devasa arama motoru Google’ın kurucularından olan Amerikalı girişimci ve bilgisayara bilimcisinin hayatına yakından bakacağız.

google kurucusu larry page
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google, milyonlarca insanın günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldi ve sayısız internet ürünü ve hizmeti sunuyor. Süper şirket, insanların günlük yaşamlarını iyileştirmek ve teknolojiyi herkes tarafından okunabilir kılmak amacıyla 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından ortaklaşa kuruldu. 

2021 itibariyle net değeri 105,4 milyar dolar olan Larry Page’ın hayatına yakından bakıyoruz.

26 Mart 1973-Bilgisayar Bilimi Profesörü Çiftin En Mutlu Anı 

Lawrence Edward Page, 26 Mart 1973’te Michigan, East Lansing’de ebeveynleri Carl ve Gloria Page çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ebeveynlerinin ikisi de bilgisayar bilimi profesörüydü. İçinde büyüdüğü ev her zaman bilgisayar bilimi dergileriyle doluydu. Yani ilk hayatı matematik ve onun ürünleriyle çevriliydi. 

İlk bilgisayarlardan üst düzey bilimsel hesap makinelerine kadar babasının hesaplama takıntısı ve ilk bilgisayar bilimindeki inanılmaz ilerlemeler, Larry’de, özellikle bilgisayar bilimi ve teknolojisi alanlarında başarılı olmak için derin bir istek duymasına neden oldu. Dolayısıyla bu alandaki ilk başarı da küçük yaşta geldi. Lisesindeki bir bilim projesinde  bilgisayar kullanan ilk öğrenci oldu. 

Peki en ilginç olan durum bu mu? Hayır. Larry’yi bugünkü konumuna getiren girişimci ruhuydu. Öyle ki henüz 12 yaşında kendi şirketini kurmak istediğini fark ettiği söylenir. Bunda da ailesinin teknolojiye ve farklı, benzersiz olmaya olan takıntısı etkili olmuş olabilir. İçinde büyüdüğü ortam ona başka biri adına çalışarak geçirmek yerine, muhtemelen kendi şirketini kurma hayali kurdurtmuş olabilir. 

Larry, gençliğinde sadece elektroniğe değil, aynı zamanda saksafona da düşkündü. Aynı zamanlarda davul da çalmıştır. 

Eğitim hayatından bahsederek  devam edelim. East Lansing Lisesi’ne girdi ve 1991 yılında mezun oldu. Lisans derecesini Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği alanında aldı ve daha sonra Stanford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi yüksek lisans derecesi aldı. 

Sergey ile Tanışma

Larry Page, Stanford’da geçirdiği süre boyunca 1995 yılında bir proje üzerinde çalışan Sovyet göçmeni araştırmacı Sergey Brin ile tanıştı. Elbette birçok büyük zihin gibi ilk başlarda çatıştılar ve birbirlerini yıpratıcı davrandılar. Ancak zamanla yakın arkadaş oldular. 

23 yaşında, Page tüm interneti nasıl indireceğini düşünmeye başladı . İstenen kelimenin üzerlerinde kaç kez tekrarlandığına bağlı olarak, web sayfalarına bağlantıları sıralama fikrini buldu. İkili 1996 yılına gelindiğinde yalnızca Stanford sunucularında çalışan “BackRub” adlı ilk arama motorunu inşa ettiler. Proje, üniversitede büyük bir başarı elde etti ve dünyanın bilgiye erişmesine yardımcı olma potansiyeli hakkında övgüler ve yorumlar topladı. Bu projeleri önemli bir geçiş dönemine denk geldiği için geleceğin en önemli şirketlerinden biri olacaktı. Kendileri o an bunu hayal edebiliyorlar mıydı? Başarıya ulaşmak için büyük hayaller gerektiği için büyük ihtimalle düşünüyorlardı. Zamanlarının ve enerjilerinin tamamını bu projeye adadılar. 

Girişimin tüm zamanlarını alması ikiliyi bir aşamadan sonra çok yormaya başladı ve ederinin ve gelecekteki yerinin çok daha azına satmayı düşündüler. Neyse ki satış yerine yatırımcılardan ilgi ve destek gördüler.

Bu fikirlerini geliştirecek projeleri için Sun Microsystems’in kurucu ortağı Andy Bechtolsheim, onlara 100000 dolarlık bir çek aldılar. Bu yatırım Google’a giden yolda belki de en önemli rolü oynadı. Kısa sürede dünyanın en popüler ve kârlı web sitesi haline geldi. 

1998-Yeni BackRub: Google

Şirket 1998 yılında gerçek oldu ve BackRub adı bugüne kadar sahip olduğu ikonik isim olan Google ile değiştirildi. Bu isim , on üzeri yüzüncü kuvvet anlamına gelen matematiksel “googol” teriminden gelir.  Bu isim, Page ve Brin’in “dünyanın bilgisini organize etme ve herkesin kullanımına sunma” misyonunu yansıtıyordu. 2004 yılında web sitesi, sosyal ağ sitesi olan Orkut’u ve Google Masaüstü Arama’yı başlattı. Ve aynı yılın ilerleyen saatlerinde, onları anında milyoner yapan İlk Halka Arz’ı düzenlediler. 2005 yılı bize Google Map, Blogger Mobile, Google Reader’ı getirdi ve şirket YouTube’u bile satın aldı.

Google, 2007 yılında Salesforce.com ve China Mobile ile işbirliği yaptı ve ayrıca Google eğitim uygulamalarını Ruanda ve Kenya’daki öğrencilerin kullanımına sunmak için imza attı. 2008 yılında Google Earth’ün en son sürümü olan Google sitelerini piyasaya sürdüler ve ertesi yıl Google Latitude’un başka bir sürümünü Google Venture ve Google Earth’te piyasaya sürdüler. 2010 yılında Google Apps pazarını geliştirdiler ve 2011 yılında Larry Page yeni CEO olarak seçildi.

Page aslında 2001 yılında CEO koltuğuna oturmuştu. Ancak kuruluştan kısa süre sonra CEO’luk görevini eski bir yazılım mühendisi olan Eric Schmidt’e emanet ettiler. İlk başta CEO pozisyonundan ayrılmak zorunda kalmasına üzüldü. Ancak zamanla şirkette daha az günlük aktivite yapması gerektiği gerçeğine alıştı. Google’ın başında neredeyse on yıl geçirdikten sonra ayrılan Schmidt’in ardından Page eski görevine yeniden başladı. Kontrol merkezinde yerini aldıktan sonra da Android ve Google Plus gibi projelerde şirketi yöneterek başarılı ve etkili bir CEO oldu.

Larry Nasıl Biri?

Larry, çocukluğundan itibaren yeni bir şeyler icat etmenin hayaliyle büyümüş biri. Kimse aksini söyleyemez. 12 yaşındayken idolü olan Nikola Tesla’nın hayat hikayesini gözyaşları içinde okuyan Larry, o günler ile ilgili konuşurken şunu söyler: “12 yaşında, sonunda bir şirket kuracağımı zaten biliyordum.”. İcat ettiği ürün ise dünyanın en önemli ihtiyaçlarından birini karşıladı, yeni iş imkanları ve hatta yeni eğlence metotları sundu. İtiraf edelim, hepimiz Google’ı seviyoruz.

Larry, 2006 yılında babası Karl Page’in anısını yaşatmak için bir hayır vakfı kurdu. Karl Page, Larry liseden mezun olduktan sonra çocuk felcinden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle vefat etti.

Adı Mark Zuckerberg ve Bill Gates kadar tanıdık olmasa da internette devrim yarattığı için kendi alanında en çok saygı duyulan isimlerden biri oldu.  Page bir keresinde insanlarla çalışmayı sevmediği için yönetimde değil, uzun vadeli fikirleri planlamada daha iyi olduğunu itiraf etti. Kendisi 2007’de, toplantılarda hâlâ çok fazla zaman geçirdiğine karar verdi ve asistanlarını hiçbir şey atamasınlar diye kovdu. Page ile konuşmak isteyen varsa, onu kendi başlarına bulmaları gerekiyordu. Bir lider olarak öncelikle sonuçlara odaklanır ve son derece iddialı fikirleri sever.

Google Başkan Yardımcısı Omid Kordestani , Page’i “dünyayı değiştirmeye ve teknoloji dünyasında devrim yaratmaya çalışan meraklı bir idealist” olarak tanımladı . 

Larry Page, 2007 yılında model ve oyuncu Carrie Southworth’un kız kardeşi olan bilim insanı Lucinda Southworth ile evlendi. Düğün, Karayipler’deki özel bir adada 600 kişilik davetli eşliğinde gerçekleşti. Page’in sağdıcı, Virgin Grup’un kurucusu Richard Branson oldu. Çiftin 2009 ve 2011 doğumlu iki çocuğu var. 2011 yılında, Palo Alto’da bir toplu konut satın alan girişimci,  “çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek” için tasarlanmış büyük bir eko-ev inşa etti. Şu anda bu 7 milyon dolarlık evinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyor.

O da diğer girişimciler gibi özel hayatını gözlerden uzakta yaşamayı seviyor ve bu konuda çok başarılı. Kişisel hayatıyla ilgili konuştuğu son olay 2013 yılında ses tellerinde felç olduğunu kabul etmesiydi. Hastalığı dolayısıyla sesinin tınısı yumuşadı ve uzun konuşmalar yapması zorlaştı.

E YANİ?
Dünyanın en önemli CEO’larından birinin hayatından bahsettik: Larry Page. Bir bilgisayar gurusu olarak başladığı kariyerine daha sonra dünyanın en başarılı web sitelerinden birini yaratma unvanını ekleyen Page şu anda en etkili CEO’lardan biri. Siz de onun gibi başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız projelerinizin dünyaya nasıl yardımcı olacağını, hangi ihtiyaca hizmet edeceğini düşünmenizi tavsiye ederiz. Büyük başarıların çıkış noktası genellikle böyle bir analiz oluyor.

YORUMLAR