Lay’s Yerel Üretimi Desteklemeye Devam Ediyor

Lay’s Türkiye’deki sürdürülebilir uygulamalarını artırarak sürdürüyor.

sürdürülebilir tarım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Lay’s, PepsiCo Türkiye çatısındaki faaliyetlerini sürdürülebilirlik yönünde desteklemeye devam ediyor.  Yerel üretimi desteklemek için kullanılan sürdürülebilirlik stratejisi ve tercihi, üretimin devamlılığını da sağlıyor. Marka, şu anda 40 binden fazla yerli çiftçiye istihdam sağlıyor. Başlattıkları sözleşmeli tarım uygulaması sayesinde çiftçilerin en büyük sorunlarından satış riskine çözüm üretildiği için sürdürülebilirliğe olan katkısı çok büyük. Somut verilerden bahsetmek gerekirse PepsiCo, 2015 yılına kıyasla ürün verimliliğini %34 artırdı. Çiftçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi, alınan verim ve bunları yaparken tarlalardaki gübre ve ilaç artıklarının toplanması kapsamlı ve işler bir proje sürdürdüklerini gösteriyor. 

pepsico yerli tarım

PepsiCo Türkiye Yiyecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Osman Dilber, tutumlarıyla ilgili şu şekilde konuştu: “Lay’s olarak, tüketicilerimize en iyi ürünü sunabilmek adına en kaliteli hammaddeye ulaşmak ve çevreye karşı olan sorumluluğumuzu en üst düzeyde yerine getirmek için birlikte çalıştığımız çiftçilere ve tedarikçilere yatırım yapıyoruz; tarımsal sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. PepsiCo olarak, dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biriyiz. Ülkemizde binlerce çiftçiyle, 22 şehirde, 4.000 hektar alanda Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiriyoruz. Özenle yetiştirilen patateslerimizden üretilen ürünlerimizin eşsiz lezzetinin sırrı da bu yerel üretimimizden kaynaklanıyor. Biz Lay’s olarak yerel üretimin öneminin ve gerekliliğinin farkındayız. Ülkemizin patateslerini, patates üretimini korumaya ve geliştirmeye de kararlıyız.” 

PepsiCo, Geleceği İnşa Ediyor

PepsiCo ve özelinde Lay’s markasının ilerlettiği projeler hakkında konuşan PepsiCo Türkiye Agro Müdürü Ahmet Bozdoğan, şöyle bir demeç verdi: “Bu anlamda 2030 yılına kadar, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi de dahil olmak üzere, tarımsal tedarik zincirimizdeki ve topluluklarındaki 250.000’den fazla insanın geçim kaynaklarını iyileştirmeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimize tarımsal üretimin ana girdileri olan tohum, ilaç ve gübre desteğini ayni olarak sağlıyor, tarımsal sulamada kullanılan elektrik gibi maliyetler için nakdi destek sağlıyoruz. Çiftçilerimiz, diğer nakit ihtiyaçları veya makine satın alımlarında kullanmak üzere bankalardan kredi almak için PepsiCo sözleşmelerini teminat olarak kullanabiliyor. Pozitif Tarım stratejimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde sürdürülebilir ve yenileyici tarım çalışmalarımızı daha da ölçeklendirerek geliştirmeyi sürdüreceğiz.

YORUMLAR