Letgo, “Güvenli Ödeme ve Kargo” Hizmeti ile Tam Bir Pazaryeri Oluyor

İkinci el alışveriş kadim adresi Letgo, tam anlamıyla bir pazar yeri olmak için gerekli adımları attı.

letgo pazaryeri oldu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İkinci el alışveriş, son dönemin en popüler girişim fikirlerinden biri ve Türkiye’deki bu alanın en eski e-ticaret sitelerinin başında Letgo geliyor.  Alanında öncü şirketlerden biri olan Letgo, kargo ve güvenli ödeme hizmetini platforma yükledi. Yurtiçi Kargo ve iyzico ile stratejik ortaklık yapma kararı, pazaryeri haline gelme hedefinin açık bir göstergesi. 

Letgo, kuruluş itibariyle satıcı ve alıcıların yüz yüze görüşmesi ve ürünü teslim alması/ etmesi esasına dayanıyor.  Ne var ki pandemi dönemi ile birlikte insanlarla iletişim kurma alışkanlıklarımız uzun vadeli olarak değişti. Mevcut kuruluşlar da buna ayak uydurmak için ellerinden geleni yapıyor. E-ticaret platformu olması yönüyle avantaj sağlayan Letgo, durumu tam anlamıyla lehine çevirmek için hem kargo hem de ödeme hizmetini piyasaya sürdü. 

Pratik Alışveriş: Letgo’da Adrese Teslim Dönemi

Yurtiçi Kargo ile kargo, iyzico ile ödeme adımları atıldı. Artık müşteriler, Trendyol ve hatta onun uzantısı olan ikinci el alışveriş platformu Dolap’ta olduğu gibi beğendikleri ürünleri adreslerine sipariş edebilecekler. 30 kilograma kadar olan ürünlerin Türkiye’nin tüm illerine güvenli bir şekilde taşınması sözü verildi. Bu şekilde, yüz yüze iletişim kurmak istemeyen veya buna imkanı olmayan kişiler de Letgo’nun kullanıcı havuzuna dahil olabilecek. 

Güvenli Alışveriş: Alıcı Koruması Özelliği

Letgo, “alıcı koruması” özelliği ile hem ödemede hem de genel müşteri memnuniyeti işlemlerinde önceliklerini belirledi. iyzico güvencesi ile ödeme altyapısı korunurken müşterilerin teslimat problemleri ile de ilgilenilecek. Farklı ürün teslimi, belirtilmeyen kusur gibi durumlarda para iadesi yapılacak. Diğer sorunlarla ilgili de kullanıcıların ulaşabileceği destek birimleri mevcut. 

Alıcı koruması özelliği için müşteriler ürün üzerinden daha önceden belirlenen oranda ücret öderken satıcıların komisyonundan herhangi bir kesim yapılmıyor. 

: “Kullanıcılarımıza kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri bir ikinci el alışveriş deneyimi yaşatmak…”

Letgo CMO’su Selin Süzer’in yeni özelliklerle ilgili verdiği demeç aşağıdaki gibi: 

“Biz letgo olarak, Türkiye’de ikinci el alışverişi akıllara yerleştiren marka olma hedefi ile yola çıktık. En yeni teknolojilerle sezgisel tasarımı bir araya getirerek daha iyi bir alışveriş deneyimi yaratmak ve ikinci el alışverişi çok daha kolay ve güvenli hale getirmek için çalışıyoruz. Kullanıcılarımıza kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri bir ikinci el alışveriş deneyimi yaşatmak, bu deneyimi teknoloji ve inovasyonla birleştirmek amacıyla ikinci el eşya alışverişinde güvenli ödeme ve kargo özelliğimizi devreye aldık.

Pandemi sürecinde kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için yaptığımız ölçümlemelerde “kargo” ve “ödeme” ile ilgili kelimelerin geçtiği diyaloglarda büyük bir artış olduğununu gözlemledik. Kullanıcı talepleri evriliyor. Bu özelliği devreye aldıktan hemen sonra güncel ilanlarda gördük ki sadece temmuz ayında kullanıcılarımız 250 binden fazla ürünü güvenli ödeme ve kargo özelliğini seçerek listeledi. Özellikle pandemi döneminde böyle bir özelliği devreye almamız hem alıcılar hem satıcılar tarafında çok kıymetli bir adım oldu. Önümüzdeki dönemde de odağımız; kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına uygun yenilikçi, etkili ve güvenli hizmetler sağlamak olacak.”

Letgo’da Yeni Dönem Alışveriş: Güvenli Ödeme ve Kargo 

Yeni özelliklerle birlikte kullanıcılar, beğendikleri ürüne “teklif” verip 24 saatlik bir fiyat teklifi gönderebilir. Eğer satıcı teklifi kabul ederse yine 24 saat içinde ve iyzico güvencesiyle ödeme işlemi gerçekleştirilebiliyor. Alıcı, kargo ücreti de eklenecek şekilde ürünü satın alma işlemini gerçekleştirmeli. Kargo ücretini de alıcı ödediği için satıcının bütün kazancı kendine kalıyor. 

Satın alma  işlemi sisteme tanımlandıktan sonra satıcı 5 gün içinde ürünü kargoya vermeli. Kargo şubesi, 2-7 gün içerisinde alıcıya ürünü ulaştırmakta. Alıcı, ürünü teslim alıp siparişi onayladığı zaman para karşı tarafın iyzico hesabına geçiyor. Eğer alıcı teslim aldığı ürünle ilgili bir sorun bildirirse bu sorun 48 saat içinde çözülüyor. Belirtilen sürede sonuca ulaşılmazsa taraflar, destek ekibine başvurabiliyor. 

Alışveriş sonucunda satıcılar da alıcıları değerlendirebiliyor! Türkiye’nin ikinci el ticaret sitelerinin en popülerlerinden biri yenilenmiş haliyle pazarda daha aktif olacak gibi görünüyor.

Letgo’yu yenilenmiş tüm özellikleriyle birlikte Android ve iOS cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

YORUMLAR