Levi’s ve Onaranlar’dan Sürdürülebilir Kent Hareketi

Onaranlar Kulübü, Levi’s desteğiyle 2021’in en yaygın temalarından sürdürülebilirlik ile İstanbul sokaklarında harika tasarımla yapıyor.

sürdürülebilir kent hayatı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Levi’s ve Türkiye’nin ünlü tasarım oluşumu Onaranlar Kulübü, sürdürülebilir kent yaşamını aktif hale getirmek için birlikte çalıştı. Ülkenin her tarafından, kullanılmayan jean parçaları toplandı ve Onaranlar’ın tasarımlarıyla İstanbul sokaklarına hayat verdi. 

Örneğin, Nişantaşı’nda atıl durumda duran doğalgaz kutuları, demir direkleri ve beton mantarları ilginç tasarımlarla insanların dikkatine sunuldu. Mahalle sakinlerinin veya yolu Levi’s – Onaranlar ortaklığının sahne aldığı sokaklara düşenlerin ileri dönüşüm ve canlı kent yaşamı hakkında farkındalık yaşaması, güdülen ilk hedef. 

Jean parçaları, sabit ve tek bir tasarımı şehre uyarlamak için kullanılmadı. Her semtte farklı dönüşümler görmek mümkün. Kimi zaman bir beton mantarı kimi zamansa kedi evleri ve yol kenarındaki demirler ana malzeme olup dönüşüme hak kazandı. Ressam Bob Amca gibi popüler kültür figürlerinin de sokaklara işlendiği bu faaliyet, hayal gücünün dünyayı sıradanlıktan nasıl kurtardığının güzel bir örneği.

YORUMLAR