LinkedIn Makalenizi Nasıl Yazmalısınız?

Popüler iş ağı LinkedIn'de profilinizde her daim görünecek makaleleri neden ve nasıl yazmanız gerekir? Birlikte bakalım.

linkedın makale tüyoları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Kısa gönderiler ve videolar pratik, istikrarlı ve kimi zaman vizyoner paylaşımlardır. Makale yazmak onlar kadar etkileşim getirmez. İçinde bulunduğumuz çağda LinkedIn için dahi işler bu şekilde işliyor. Makale yazmak ve yayımlamak profilinizin etkileşimini değil güvenilirliğini artırır. Güvenilirliği artan bir profilin bağlantıları ve otoritesi de artacaktır.

Makaleler,  kısa metinli veya metinsiz paylaşımlara nispeten daha az görüntüleme alabilir. Bu durum, sizi endişelendirmesin. Çünkü tüm paylaşımlar esasında aynı derecede önemlidir.

Bu yazımızda LinkedIn makalesi yazımında dikkat etmeniz gerekenlere “başlık”tan, “giriş” kısmına, “kapak görseli”nden “ana konu”ya ve “sonuç”a kadar her adıma tane tane değineceğiz. Bu yazıdaki ufak tüyolar her şeyden önce büyük zaman kazandıracaktır.

Öğrenmek için yazının devamını okumalısınız.

İlk İntiba: Başlık

başlıktan etkilenme

Makalenin başlığı çok önemlidir. Hepinizin bildiği üzere insanlar bir metni -hele de uzun bir yazıyı- okumak için ilk önce başlıktan etkilenmeli. Bu oran %80 olarak veriliyor ama bizce daha fazla olabilir. İşte bu sebeple bazı içerik üreticileri zamanla internette tık tuzağı/clickbait dediğimiz tuzak başlıklar konusunda uzmanlaşmaya başladı.

Bizim tavsiyemiz yine de başlığınızın çarpıcı olması konusunda ısrarcı olmamanız. Makalenizin içeriği neyi vaat ediyorsa bunu başlıkta verdiğinizden emin olmanız daha öncelikli bir konu. 

Eğer blogunuz varsa yazınızı ilk önce orada yayımlamanızı öneririz. Çünkü böyle yaparsanız Google ve diğer arama motorları, içeriğinizin kaynağını görebilir. Bu da krediyi LinkedIn yerine sizin web sitenize vermesini sağlar. 

Makaleyi blogunuzda yayımladıysanız LinkedIn’e yeniden yüklerken ufak ayarlar yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız. Nedir bu ufak ayarlar? Anahtar kelimeleri başlığınızda ve ilk paragrafta geçirmeye dikkat edin. Yazınızın SEO uyumunu ölçmek için Moz Pro, Google Webmaster Tools, BrowSEO ve Screaming Frog sitelerini kullanabilirsiniz. 

Diğer detaylar için yazımı okumaya devam edin.

İlk İntibanın Gölgesi: Kapak Görseli

Adobe Photoshop- canva kapak görseli

Kapak resimleri aslında yazıdan da önce göz alır. Bu kısım için Adobe Photoshop’u kullanabilirsiniz. Eğer ücretsiz bir alternatifi değerlendirmek isterseniz sizi Canva’ya yönlendirebiliriz. Kapak görselinizin boyutunu 1200×630 olarak ölçeklendirmek daha iyi sonuç almanızı sağlar ama LinkedIn profilinizde bunun tamamının görünmeyeceğini hatırlayın!

Dolayısıyla görüntünün merkez karesinin kaliteli görüntülenebileceği 630×630 en iyisi gibi görünüyor. Siz de asıl görselinizi merkeze yerleştirmeye özen gösterin. Kapak resminizi ortalamak için  orta düğmeyi kullanabilirsiniz. 

Makale İçeriği

En çok etkileşim alan makaleler belki size şaşırtıcı gelecektir ama gayet uzun yazılar oluyor. 2000-3000 kelimelik makaleler bu noktada daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Halihazırdaki araştırma ve incelemeler, makalelerin ortalama uzunluğunun 1000 kelimeyi aştığını göstermekte. 

makalelerin ortalama uzunluğunun 1000 kelime

Elbette kelime başı para kazanan eski gazeteciler gibi karalar bağlamaya gerek yok. Makalenizin uzunluğu her zaman konunuzun sınırlarıyla denk olmalı. Kendi düşüncelerinizi alıntılarla destekleyebileceğini unutmayın. Alıntılarınız veya gönderme yapacağınız sayfalar için link eklerseniz güvenilirliğiniz de artmış olur. Bu güvenilirlik yalnızca okurlar için değil LinkedIn ve Google algoritması için de geçerli ve gereklidir. Daha da uzun yazmak isterseniz kelime sayısının sınırından çekinmenize gerek yok. Çünkü 14 bin kelimeye kadar içerik oluşturabilirsiniz. 

İsterseniz önceki LinkedIn gönderi ve videolarınızı da makalenize yerleştirebilirsiniz. Gönderi gömmek istediğinizde ekleyeceğiniz yayındaki üç nokta simgesine tıklamanız gerekir. Burada “ yerleştir”i seçip kodu kopyaladıktan sonra makalede medya panelini genişletmek için tıklayın. “Bağlantılar”ı seçtikten sonra kopyaladığınız kodu yapıştırın ve “return” tuşuna basın. Video gömmek isterseniz, aynı işlemi video gönderiniz için uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, “yerleştir”e tıkladıktan sonra “yazıyı da dahil et” seçeneğini kaldırmak. 

Sonuç: Okuru Harekete Geçirmelisiniz

linkedin dışarı bağlantısı

Makalenizin konusu ve amacı doğrultusunda karşı tarafı harekete geçmeye teşvik edecek bir sonuçla bitirin. Yazınızı okuyanlar büyük ihtimalle o konu hakkında bir işi olduğu veya ihtiyaç duyabileceği için okuyordur. Onları harekete geçmek için şevklendireceğiniz gibi sizden sonra uğrayacakları son adrese de siz karar verebilirsiniz.

Eğer bir blogunuz varsa okurları oraya yönlendirmeniz de başlığımız kapsamında harekete geçirici bir son olacaktır.

Fazla Bağlantı Hatası

Okurları başka sitelere veya kendi blogunuza yönlendirmek hem algoritme hem de güven oluşturma için gerekli olsa da aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Her paragrafta ayrı bir bağlantıya yönlendirilmek okuru yorup yazınızdan soğutacaktır. İhtiyaç duydukları bir konu sebebiyle sizin yazına gelen insanlar sürekli dış sitelere yönlendirilince sinirlenebilir.

Makaleniz Nasıl Daha Fazla Etkileşim Alır?

Bu başlığın ipuçlarını yazımızın içeriğinde vermiş olsak da önemli olduğu için altını çizmek iyi olur. LinkedIn’de en çok etkileşimi kısa gönderiler ve videolar alır. Dolayısıyla bu güçten yararlanmak adına makale içeriğinizi öncelikle bir gönderi olarak yayınlayabilirsiniz. Gönderiden sonra makalenizi paylaşın.

Makaleden sonra ise bir medya öğesi şeklinde tekrar yayınlayın. Böylece etkileşim, görüntülenme ve dikkat çekme noktasında veriminiz artacaktır. Tabii ki LinkedIn’de yazdığınız makalelerin bulunması her halükarda zor olmayacaktır. Çünkü profilinizde bunun için ayrı bir sekme var ve buraya uğrayan biri tüm makalelerinizi tek bir yerde görüntüleyebilir. 

Daha çok insana kaynak oluşturabilmenizin son ipucusuysa insanlara yayınlanmadan önce makalenizin önizlemesini sunmak! Metninizi, “diğer/taslak” kısmından paylaşırsanız LinkedIn hesabı olmayanlar bile yazınıza erişebilir. Erişmeleri için sizin göndereceğiniz bir bağlantıya sahip olmaları gerekir. Dolayısıyla daha çok okura ulaşabilseniz de güvendiğiniz kişilerle paylaşmanız daha iyi olacaktır. Aksi halde sizden önce başkasının yayımlaması hiç hoş olmaz.

Bitirirken

linkedin içerik üreticisi

LinkedIn makalelerinin mantığını ve kullanabileceğiniz ufak kanal linkleri paylaştığımız yazımızda ufak tüyolar vererek etkileşimi artırmanıza yardımcı olmaya çalıştık. Sonuç kısmını sizi sevindirecek bir haberle bitirmek istiyorum. LinkedIn, bildiğiniz gibi iş bulmak ve bağlantı kurmak adına kullanılan, yüksek üyeli bir platform. 2021 yılında sitelerini daha işlevsel ve kullanıcılarına pozitif yönde katkı sağlayacak şekilde biçimlendirme yoluna girdiler. Son haberlere göre sosyal medya platformları gibi LinkedIn’de de içerik oluşturucularının sayısının ve üretimlerinin artmaları teşvik edilecek. Böylece makaleleriniz ve diğer gönderileriniz buradan gelir sağlamanıza yarayacak. Bugün kendinizi makale yazma tekniklerinde geliştirmeniz yarın ayrı bir kazanç kapısını aralamanıza sebep olabilir. 

E YANİ?
LinkedIn, özel sektörün can damarlarından biridir. Bu yazıya yolunuz düştüyse iş ağınızı genişletmek için makale yazımı hakkında bilgi almak istiyorsunuz demektir. Başlık, anahtar kelimeler, görseller gibi ufak görünen detaylar yazınızın ilgi çekmesi için ilk kriterdir. Meslektaşlarınız, veyahut alan dışındaki birisinin ihtiyacına yönelik içerik oluşturursanız profilinizin güvenilirliğini artıracağı için olası iş başvurularınızda karşı işverenleri de etkileyebilirsiniz. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ayını işlem kalifiye çalışanlar bulmak için yine geçerli olacaktır. Makale yazmak, kendi dilinizin hüküm süreceği bir alan. Yazımızda belirttiğimiz ipuçlarını güzel Türkçe kullanımı ile birleştirirseniz kısa sürede sonuç alacaksınızdır. LinkedIn’in içerik oluşturucuları teşvik için yeni programlar sunması halinde hazır olmak isteyebilirsiniz.
YORUMLAR