LinkedIn’den Serbest Çalışanlar için Geliştirilen Hizmet: Marketplaces

LinkedIn, daha fazla kullanıcıya ulaşmak ve yeni fırsatlar sunmak için Marketplaces adını verdiği bir serbest ticaret platformu geliştiriyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amerika merkezli işletme ve istihdam odaklı hizmet sitesi LinkedIn; platformdaki serbest çalışanların bulunmasını, bağlantı kurulmasını ve ödeme yapılmasını kolaylaştıran yeni bir serbest piyasa platformu olan Marketplaces‘i 2021 sonbaharında kullanıma açıyor. Covid-19 salgını sırasında insanların iş bulmalarına ve para kazanmalarına yardımcı olmak için geliştirdikleri bu platformun uzun vadede sağlıklı ve işler olacağı düşünülüyor. 

Elbette tek sebep insanlara iş bulmalarında yardımcı olmak değil. Serbest meslekle uğraşan insanların ziyaret edip faydalandığı Upwork ve Fiverr gibi sitelerle doğrudan rekabete girmek ve bu pazarda da yer almak başlıca amaçları arasında. Ayrıca LinkedIn sözcüsü, salgının serbest çalışanlara olan talebi artırdığının da altını çiziyor. Özellikle yönetici danışmanlığı, pazarlama, tasarım ve yazılım geliştirme talebiyle birlikte LinkedIn’den de personel arayışı yoğunlaşmaya başlamıştı.

Marketplaces ile birlikte işverenler, belirli işlerle ilgili serbest çalışanların ilgisini çekmek için kendi tekliflerini götürebilecek. Bağlantı sağlanıp çalışan işe alındıktan sonraysa çalışana dair bir inceleme de yayınlayabilecek. Ayrıca kullanıcı tabanının büyütülmesiyle yeni gelir akışları da açılacak. Müşteriler, site üzerinden fiyatları karşılaştırıp serbest çalışanlar için rezervasyon yapabilecek. Şirket, serbest çalışanların ücretli reklam yapmasına da izin vermeyi düşünüyor.

LinkedIn kullanıcıları, ücretsiz bir şekilde makale ve video paylaşımları yapabiliyorlar. Planlar öyle gösteriyor ki yakında içerik oluşturucuları şirketten ödeme alabilecek. LinkedIn Genel Yayın Yönetmeni Daniel Roth, içerik üreticilerinin platformda daha büyük bir etkiye sahip olmaları için ekip oluşturmaya çalıştıklarını söyleyerek bu konunun ciddiye alındığını gösterdi. Kendisi, içerik oluşturucularını LinkedIn’in can damarı olarak niteliyor.

Marketplaces adlı yeni uygulamanın aslında 2019 yılından beri üzerine çalışılan bir platform olduğu söyleniyor. Bu da LinkedIn’in serbest çalışan avukatlar ile işletmeleri buluşturan UpCounsel adlı girişimi satın aldığı zamana denk geliyor. Nitekim Marketplaces’ın geliştirilmesinden sorumlu ekibin başında  UpCounsel’ın eski CEO’su Matt Faustman bulunuyor. Kendi LinkedIn sayfasındaki deneyimler kısmında da 2019’dan beri bu proje üzerinde çalıştığını paylaştı.

YORUMLAR