Haftanın Girişimcisi: LinkedIn’in Kurucusu Reid Hoffman

Bu hafta LinkedIn'in kurucusu Reid Hoffman'ın başarı hikayesini inceliyoruz.

akademiden çok giriişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman’ın Oxford-Felsefe’den milyar dolarlık şirketine ve fazla vizyonerlikten batan girişimlerine kadar hayatına yakından bakıyoruz. Hoffman ilk gençliğinden beri her zaman dünyayı değiştirmenin bir yolunu bulmayı planladı. Bugünkü teknoloji yatırımları da bu hayalinin bir parçası olsa gerek. Yakından bakalım.

Aktivist Ailenin Tek Çocuğu

Reid Garrett Hoffman, 5 Ağustos 1967 yılında Kaliforniya/ Palo Alto’da doğdu. Annesi Deanna Ruth Rutter ve babası William Paker Hoffman hem avukat hem de solcu bir çiftti. Bebekliğinden beri göz yaşartıcı gazların kullanıldığı gösterilere oğullarını götürürler. Çocukluğundan beri inatçı ve dikbaşlıydı. Berkeley’de geçirdiği çocukluk yıllarında dahi kendi kararlarını vermeye başlar. Bu karakterdeki her çocuk gibi ilginç birtakım çıkışları olur. 

Kendi Kararlarını Vermek Konusunda Ciddi

14 yaşındayken gittiği yerel okulun onu yorduğunu hissedip Putney isimli özel bir liseye başvurur. Okuldan kabul yanıtı gelene kadar ailesini haberdar etmez. Ancak açıklama sırası ona geldiğinde bir şekilde onları ikna eder. Yönetmek ve yönetilme üzerine çocukluğundan beri düşündüğü çok açık. Örnek vermek gerekirse, 12 yaşındayken dünyayı değiştirme planları yaptığını hatırlaması yeterli olur diye düşünüyoruz. 

Üniversite ve Gelecek Hayalleri

Liseyi bitirdikten sonra Stanford Üniversitesi’ne kabul edilir ve burada Bilişsel Bilimler bölümünde lisans eğitimi alır. Çalışmaları sırasında Dinkelspiel ödülü ve Marshall bursu kazanarak 1990’da mezun olur. Daha sonra felsefe alanında yüksek lisansa başlar. Bu öğrenimini de 1993’te tamamlar. 

Mezuniyetin ardından Reid’ın aklında dönen en önemli parıltı dünyada fark yaratmak fikriydi. Bunun için öğretmen olmaya karar verdi. Planı genç beyinleri iyi ve yararlı insanlar olmaları için yetiştirmekti. Stanford’daki son senesinde bir gün profesör olacağından emindir. Ne var ki zaman her şey gibi onun da fikrini değiştirir. Akademik kariyer yapma ilgilenmeyi uzun süredir ise de eğitim alanından kopup iş dünyasına atılır. Aslında bir girişimci olduğu gerçeğiyle barışmıştır. 

Girişimci olmak ister ancak diğerlerinin aksine girişimcilik hakkında düşünmez. Filozof olmak ister ve Oxford’da okumak için burs kazanır. Başladığında bu eğitimin de işine yaramayacağını fark ederek yazılım girişimcisi olmaya karar verir. 

Kariyer

Etkileyici Bir Kariyer Başlangıcı: Apple

Kariyerine 1994 yılında Apple’a katılarak başlar. Buradaki ilk projesi eWorld kullanarak bir sosyal ağ yaratma girişimidir. O projesini tamamlayamadan eWorld başka bir şirkete satıldığı için tam anlamıyla başarılı olamasa da geçirdiği günler gelecekte çok daha büyük bir gelişmenin başlangıcı olacak. 

Social.net

 eWorld satıldıktan 1 yıl sonra socialnet.com ismi ile bir şirket kurdu. Bu web sitesinin amacı aslında çöpçatanlık yapmaktı.  Tıpkı bugünkü flörtün evlilik siteleri gibi. Dönemi için büyük bir vizyonerlik olarak görülebilecek bu gelişim insanlar tarafından anlaşılmadığını için battı. İnsanların bu tarz sitelerin mantığını anlamaları için uzunca bir süre daha beklemek gerekecekti. 

PayPal

socialnet.com’un başındayken çevrim içi para transferine olanak sağlayan PayPal’a katıldı. O zamanlar henüz eBay’e satılmamıştı. Yani Elon Musk ile de aynı şirkette çalıştı. 2000 yılına gelindiğinde socialnet.com’u tamamen arkasında bıraktı. Bu noktadan sonra kendini PayPal’in her alanında göstermeye çalışan hırslı bir karakterle karşılaşıyoruz. Bu çabasının karşılığını 2002’de başkan yardımcılığına getirilerek alacak. Aynı yıl yenibir sosyal ağ üretmek için socialnet.com’dan iki, Fujitsu’dan bir meslektaşını bir de eski sınıf arkadaşıyla ekibini kuruyor.  Böylece resmi olarak 1 yıl sonra mayıs ayında LinkedIn hizmete başlar. 

LinkedIn

Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra ilk yatırımı PayPal’den iki yakın iş arkadaşı Peter Thiel ve Keith Rabois yapıyor. LinkedIn, iş odaklı kurulan ilk sosyal ağ olduğu için yoğun bir ilgi görüyor.  Hoffman piyasaya sürüldükten sonra yeni şirketin ilk CEO’su olur. İlk 4 yılda gayet karlı bir çeyrek geçirdikten sonra 2007’de şirketin başkanı olur.  CEO’luk görevini ise Dan Nye’e devreder. Ancak Nye de yalnızca 1 yıl sonra koltuğunu Yahoo’nun eski yöneticisi Jeff Weiner’a bıraktı. Hoffman ve Weinwer, yakın arkadaşl oldular. 

2010 yılında aynı zamanda risk sermayesi şirketlerinden Greylock Partners’a katılarak şirket için 20 milyon dolarlık bir keşif fonunu başarıyla yönetti. Buradaki görevi sebebiyle pazar yerleri, tüketici hizmetleri, çevrim içi ödemeler ile ilgilendi. 

2011 yılına gelindiğinde LinkedIn, 9. yıldönümünde halka açılıyor. LinkedIn bugün, iş dünyasının Facebook’u olarak anılıyor. 

2012 yılında, ortak yazar Ben Casnocha ile birlikte Sen Başla Gerisi Gelir adlı kariyer kitabını yayınladı. Eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve hem ‘New York Times’ hem de ‘Wall Street Journal’ en çok satanlar listesine girdi.  

LinkedIn, kullanıcılar ve yenilikçi teklifler açısından sağlıklı büyümeyi sürdürdü. Ancak 2016’nın başlarında yatırımcıların beklentilerinin gerisinde kalıyordu. Hoffman ve Weiner, LinkedIn için en iyisinin daha büyük bir şirkete katılmak olacağına karar verdi ve Microsoft macerası başladı. Weiner hala dümendeydi ve LinkedIn’in Microsoft’un bağımsız bir yan kuruluşu olarak hareket edeceği sözünü verdi.

LinkedIn son dönemde her zamankinden daha fazla popüler. İçinde Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyancanın da bulunduğu 20’den fazla dilde mevcut. 200’den fazla ülke ve bölgede 364 milyondan fazla edinilmiş kullanıcıya sahip. 

Nasıl Biri?

2004’te  Stanford’daki günlerinden beri kız arkadaşı olan Michelle Yee ile evlendi. Bugüne kadar teknoloji şirketlerine toplam 80 farklı yatırım yaptı ve her biri başarılı oldu. 2012’de, eşinin spot ışıklarının dışında kalmayı tercih ettiğini açıkladı. Çift, ağır iş yükleri dolayısıyla çocuklarına bağlanamayacaklarını düşündüklerinden çocuk sahibi olmama kararı aldı. Michelle Yee, sağlık hizmetlerinde çalışıyor. 

Hoffman’ın yaptığı işin çoğu hayırseverlik kategorisine girebilir. Oluşturduğu ve üzerinde çalıştığı programlar, “dünya üzerinde olumlu ve kalıcı bir etki” yapma misyonunun bir parçası sayılır. Mikro finansman kuruluşu olan Kiva.org ve dünyanın her yerinden gelişmekte olan girişimcileri arayan ve onları desteklemeye yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Endeavor Global’in bir parçasıdır.

Yemek yemeyi çok seven Hoffman, çok çalıştığı için kendini ihmal ettiğini ve arkadaşlarının desteğine rağmen kilo veremediğini söylüyor. Hoffman çok büyük monitörler kullanır.

Bunun, fikirlerini bir arada daha net görmesine ve işini daha etkili bir şekilde yapmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

E YANİ?
Reid Hoffman, ilk iş odaklı sosyal ağ hizmetlerinden biri olan LinkedIn’in kurucu ortağı olarak tanınıyor. Haftanın girişimcisi olarak seçmemizin başlıca nedeni de elbette bu önemli ağın kurucusu olması. Ünlü girişimci, bugün, Silikon Vadisi’nin en çok aranan yatırımcılarından biri. Durumları farklı açılardan görme ve analiz etme becerisi sayesinde şirketlerin özellikle kuruluşu aşamasında aranan insanlardandır.
YORUMLAR