Canlı Yayın Konser Platformu Mandolin, 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD merkezli ünlü canlı yayın konser platformu girişimi olan Mandolin, 12 milyon dolarlık yeni yatırımıyla tekrar gündeme geldi.

mandolin
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Pandemi döneminde sanatçıların zor günler geçirmesi ile birlikte canlı yayın konserleri ön plana çıkmaya başlamıştı. Sanatçıların bu süreçte farklı platformlardan hayran kitlesi ile etkileşime geçebilmek için gösterdikleri çabalar Haziran 2020 yılında girişimcilik örneğinin ortaya çıkmasını da sağlamıştı.

Mandolin adlı platform canlı müziği seyirciler ile yeniden bir araya getirmişti. Şirket kuruluşundan bir süre sonra geçtiğimiz Ekim ayında 5 milyon dolarlık yatırıma sahip olmuştu.

Platformların Geleceği Belirsizliğini Koruyor

Canlı yayın konser platformlarının öncülüğünü üstlenen Mandolin, Foundry Group gibi girişim sermayesi şirketlerinin yanı sıra High Alpha ve TIME Ventures’tan yatırım da aldı. Geçen ay birinci yılını tamamlayan şirketin 12 milyon dolar Seri A yatırım aldığı açıklandı.

Konser mekanlarının tekrar hayran kitleleri ve sanatçıları buluşturması bütün dünya üzerinde beklenirken canlı yayın platformlarının geleceği ise tam olarak bilinmiyor. Normalleşme adımlarıyla beraber hibrit konser ve festivaller için kullanılması düşünülen Live+ platformu da Mandolin tarafından tanıtıldı. Bu platformların Instagram gibi sosyal medya ağlarındaki canlı yayınlara rakip olduğu görülüyor.

Şirket kurucu ortağı ve CEO’su olan Marry Kay Huse yaptığı açıklamalarda platformun canlı gösterileri güçlendiren bir tamamalayıcı olmasını beklediklerinden bahsetti. Pandemi sonrası normalleşme ile beraber canlı yayın konserlerinin döneminin biteceği düşünülse de Mandolin uygulamasının Live+ platformuyla beraber yayına devam edeceği söyleniyor.

YORUMLAR