Mark Zuckerberg, Facebook’u Bir ‘Metaverse Şirketi’ Haline Getirmek İstiyor

Mark Zuckerberg, yatırımcılar ile yaptığı çevrimiçi bir görüşmede Facebook’u gerçeğe yakın bir sanal dünya sunabilecek şirkete dönüştürmek istediğini belirtti.

mark zuckerberg, facebook
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mark Zuckerberg, Facebook’un mevcut halini geliştirmek istediğini ve şirketi ‘gerçeğe yakın bir sanal dünyaya dönüştürmek istediğini söyledi. Zuckerberg, bu hafta düzenlediği bir çevrimiçi görüşmede metaverse bir şirkete doğru ilerlemek istediğini belirtti.

Üzerinde çalıştıkları geleceği ve şirket genelini etkileyen bir girişimin olduğunu belirten Mark Zuckerberg, bu gelişimin adeta bir bedenlenmiş internet olduğunun altını izdi.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uzun süredir sosyal ağların odağındaydı. Sadece içerikleri canlandırmak ve yeni etkileşimli içerikler oluşturabilmek için değil, sosyal ticaret hacminin artırılması için de bu teknolojilerden yararlanılıyordu.

Facebook Neden Sanal Ortama Odaklanıyor?

2021 yılında mobilin yükselen trendlerine yetişmekte zorlanan Facebook uygulamalarını yeni nesil trendlere uyarlamak yerine WhatsApp ve Instagram gibi dönemin ruhunu daha iyi yansıtabilecek uygulamaları şirketine dahil etmişti.

İlerleyen süreçlerde geliştirme çalışmalarını sürdüren Facebook, 2014 yılında Oculus’u satın almıştı. Sanal dünya vizyonunun ilk adımını bu şekilde atan Zuckerberg yaptığı açıklamalarda birden fazla kullanıcının katılabileceği oyunlaştırılmış ortamları aktif bir hale getirmek istediğini de sık sık vurguluyor.

Facebook Vizyonunun Vücut Bulan Hali: Roblox

Zuckerberg’in tanımladığı boyuttaki sanal girişimler arasında Roblox da yer alıyor. Ücretsiz olan Roblox, oyun içerisinde oyun temelli deneyimi kullanıcılara sunuyor. Oyun içi satın alma seçenekleri olan Roblox, her yıl 20 milyonu aşkın mini oyun sunuyor.

Mart ayında 41.8 milyar dolar değerleme ile halka açılan Roblox, Sony Music ile önemli bir iş birliğine gittiklerini de duyurmuştu. Facebook’un son dönemlerde sanal gerçeklik odaklı oyun stüdyolarını satın aldığını da biliniyor. Hatta Facebook, Roblox benzeri bir platform olan Crayta’yı da satın almıştı. Bu satın almaların 2 yıldan fazladır üzerinde çalışılan Horizon platformuna da katkı sağlaması bekleniyor.

YORUMLAR