Marka Değeri Nedir? Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Bir şirketin başarısı yalnızca kazandığı paraya göre ölçülmez. Çünkü istatistiksel olarak iyi kazanç elde eden ve piyasada kalmayı başaramayan girişim örneklerini sıklıkla görüyoruz.

marka değeri dijital pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rekabetin en üst seviyede olduğu dijital çağda şirketlerin piyasada tutunabilmesi ve sarsılmaz bir konum elde etmeleri zorlaştı. Dev markalar ilk krizde arka arkaya iflas etmeye başladı. Bu yazımızda marka değerinin ve maddi olmayan varlıkların girişimler için neyi ifade ettiğine değineceğiz.

Marka Değeri Nedir?

Marka değeri;  genellikle şirketin yıllık cirosunun kârlılık değerinin müşteri etkileşimi ve marka bilinirliği ile birleşiminden oluşan bir raporunun kapsamı ve sonucu olarak tanımlanır. Kimi şirket bunun satış ve karlılık kısmına odaklandığı için kısa dönemlik yükselişler ilk krizde ani düşüşle ve hatta iflasla sonuçlanır. Dolayısıyla marka değerinin maddi olmayan varlıklarla da doğrudan bir ilgisi vardır. O halde marka değerinin tanımını şöyle revize edebiliriz: Markanın temsil ettiği maddi ve maddi olmayan varlıklar! 

Marka değerini, kolayca tanınan bir kimliğe eş tutmamak gerekir. Ne de olsa olumsuz bir şekilde tanınan çokça marka örneği mevcut. Bu noktada önemli olan müşterinin markaya nasıl yaklaştığıdır. Şirket değerlemesinde en büyük farkı yaratan da bu algıdır. 

Marka Değerinin Önemi

Pazarda güçlü bir markaya sahip olmak bu kadar fark yaratır mı? Kesinlikle EVET! Marka değeri, bir şirketin tüketicilere fayda sağlama ve iletişimde kalma yeteneğidir. Marka değerinin güçlü olmasının en az 3 önemli faktörü vardır: 

1- Piyasadaki Etki Gücü

Marka değeri yüksek olan girişimlerin pazarın hızını ve yönünü belirledi açık bir gerçek. Pazarda etkili olmak da yalnızca müşteri ile iletişimde başarılı olmak ile sınırlı değildir. Aynı zamanda rakipleri, distribütörleri, ortakları, basın araçlarını ve şirket ile bağlantısı olan her birimi organize etmek gerekir. Bir ürünün lansman tarihine, en iyi dağıtım şekline, fiyatlara ve hatta pazarlama stratejisine karar vermek ve başarılı sonuçlar elde etmek marka değeri güçlü olan şirketlerin yapabildiği eylemlerdir. Doğal olarak, bu alanlardaki başarıları rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlamalarını ve müşterilerle başarı şansını artırır.

2- Müşterinin Değer Algısı

Marka değerinin yüksek olması, girişimlerin pazardaki gücünün yanında spesifik olarak müşterilerin değer algısı üzerinde de büyük etkiye sahip olmasını sağlar. Marka ne kadar güçlüyse, müşterinin ona vereceği değer de o kadar büyük olur. Pratikte şöyle örnekleyebiliriz; bazen güvenilir şirketler bazı ürünleri rakiplere nispeten daha yüksek ücretlere sunabilir. Müşteriler yine de tercihini ondan yana yapıyorsa bu marka değerinin ne kadar güçlü olduğunu gösterir. 

3- Marka Sadakati

Bir markanın sahip olabileceği en büyük zaferlerden biri müşteri sadakatidir ve bu kesinlikle kendini marka değerine adamış bir şirkette mümkündür. Bu sadakat, zamanla müşterinin markanın iletişim kanallarında etkileşime girmesi ve ürünü veya hizmeti başkalarına tavsiye etmesi ile devam eder ve marka değerine katkı sağlar. 

Marka Değerinde Apple Örneği

Apple’ın marka değerinin ne kadar yüksek olduğunu hepimiz farkındayız. Ülkemizde normalin çok daha fazla ücret karşılığında satılsa dahi en çok satılan teknoloji markalarından biri. Üstelik yine yukarıda değindiğimiz gibi her zaman en iyi hizmeti de sunmuyor. 

Marka, ürün adlarından başlayarak her detayıyla diğerlerinden ayrılıyor: Notebook, tablet veya akıllı telefon yok, Apple Macbook, iPad ve iPhone satıyor! 

Bir diğer detay ise, Apple ürünlerinin piyasa değerinin aradan yıllar geçmesine rağmen neredeyse hiç düşmemesi. Bütün bunlar, markanın dünyanın en değerlilerinden biri olduğunu gösterir!

Türkiye’nin En Değerli Markaları

Brand Finance’ın Haziran 2021’deki raporuna göre Türkiye’nin en değerli markalarının başında uzun yıllardır olduğu gibi Türk Hava Yolları (THY) Geliyor. THY’nin marka değerinin yalnızca maddi başarı ile elde edildiğini söylemek yanlış olur. Bugün dünya çağında güvenilirliği olan bir marka yaratmanın en önemli adımlarının başında hizmet ve müşteriye gösterilen değer gelir. 

İkinci sırada gelen Arçelik’in maskotu Çelik ile müşterileri arasında kurduğu sempatik ilişki çok açık. Kaliteli ürün garantisi ile müşteri iletişimini birlikte götürebildiği için kârlılığı en yüksek seviyede tutabiliyor.

Dijital Pazarlamada Marka Değeri

Marka değerinin yüksek olup da dijital platformlarda hakimiyeti olmayan herhangi bir girişim hayal edebiliyor musunuz? Günümüz koşulları sebebiyle dijital pazarlama, marka değerin için en önemli esaslardandır. Dolayısıyla, marka değerinizi güçlendirmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir:

1- Doğru ve Etkili Mesaj

Marka değerini güçlendirmek isteyen her marka halkla özdeşleşmek ve sempati kazanmak için yaratıcı ve güçlü bir mesaj iletmelidir. Sizin için doğru mesajın ne olduğunu analiz etmek ve hedef kitleniz ile sağlıklı ilişki kurabilmeniz, markanızı güçlendirmek için ilk adımınız olabilir. 

2- Kanal Seçimi

En iyi mesajın ne olduğunu keşfettikten ve onu iletmek için bir içerik planı hazırladıktan sonra sıra markanın yer alacağı kanalları seçmeye gelir. İnternette başarılı olmak için tüm sosyal medyada olmanız gerektiği fikri büyük bir efsanedir. Önemli olan, hedef kitlenizin olduğu yerlerde aktif kalmanızdır. Ayrıca kurumsal sitenizde blog kategorisi oluşturmanız da hem güvenilirlik hem de müşterilerle sağlıklı iletişim için en yararlı kanallardan biridir. 

3- İletişim Dili

Birçok şirket, popüler kanallar aracılığıyla içerik üretimine ve dağıtımına ciddi şekilde yatırım yapmasına rağmen, kamuoyunda güçlü bir imaj yaratmayı başaramıyor. Bunun sebebi, genellikle, karşı taraf ile iletişim kurmak için seçilen dilde hata yapılmasıdır. Hedef kitlenizin beklentilerine göre 1. teklik kişi veya 1. çokluk kişi arasında seçim yapmanız; esprili mi kurumsal bir dil mi benimseyeceğinize karar vermeniz gerekir. Belirlediğiniz dilde tutarlı davranmak da bir diğer koşul. 

4- Aktif Olmak

Bir diğer önemli nokta, içeriğin halka sunulma sıklığıdır. Her altı ayda bir malzeme üretimi, kamuoyunu elde tutmak ve marka hakkında olumlu bir fikir oluşturmak için yeterli olmaz. O kitlenin ilgisini besleyen ve daha fazlasını öğrenmek için markaya her geçen gün daha da yaklaşmalarını sağlayan düzenli ve sürekli bir üretime sahip olmak gerekiyor. 

Markanız, iyi seçilmiş kanallarda düzenli olarak güçlü ve tutarlı bir mesaj sunarak, potansiyel müşterilerin ilk tercihi olmak için dijital pazarlamanın tüm gücünü kullanabilir. 

Marka değerine yatırım yapmak, işletmeyi bir pazar gücüne dönüştürmek için hayati öneme sahip.  

E YANİ?
Markalaşmanın markayı güçlendirme rolü olduğu düşünülürse, iyi markalaşma çalışmalarının marka değeri yarattığını söyleyebiliriz. Diğer bir deyişle, şirketin imajı ne kadar güçlüyse piyasa değeri de o kadar yüksek olur. Eğer müşteri üzerinde olumlu intiba bırakan, akılda kalıcı iletişim metotları belirlerseniz marka değeriniz pozitif yönde gelişir. Markayı yanlış yönetmeniz halinde değeri olumsuz olur ve tüketici ilgisini kaybedersiniz.
YORUMLAR