Marka Türleri Nelerdir?

Marka çeşitleri arasında yönetim şekli ve hedef kitleye sundukları birbirinden tamamen farklı olan birçok seçenek vardır.

marka türleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Marka yönetimi üzerinde konuşulduğu zaman tek çeşit bir marka olduğu yanılgısına düşüyor olabilirsiniz. Marka yönetimini, yönetilen markanın türü de etkiler. Markalar işlevleri, hedef kitleleri ve faaliyet alanları açısından incelendikleri zaman birçok farklı tür ortaya çıkar.

marka çeşitleri

Kişi Markaları

Kişi markalarını bireysel markalar olarak da nitelendirebilirsiniz. Bu markalar genel olarak, bir kişinin kendisini çeşitli medya kanalları üzerinden tanıtarak, yaptığı faaliyetleri satabildiği bir marka türü olarak öne çıkar. Kişi markalarının işletme modeli ve ticari yönü diğerlerine göre biraz daha zayıf olabilir.

Ürün Markaları

Ambalajlı tüketim ürünlerine ait markalar genel olarak bu marka grubunda bir araya getirilir. Markaları tüketicinin belirli ihtiyaçlarını karşılayacak hızlı tüketim malı olarak da tanımlayabilirsiniz.

Hizmet Markaları ve İşletme Markaları

Hizmet sektöründe bulunan markalar bu kategoride değerlendirilir. Turizm, ulaşım, müzeler, eğlence merkezleri ve sağlık merkezleri gibi birçok farklı alt grubu vardır. İşletme markalarına da birçok farklı örnek verilebilir. Bu tür markalar ürün ve hizmetlerinin haricinde bir işletmenin kendi markasını ön plana alırlar. Dünyaca ünlü olanları arasında Siemens ve Microsoft gibi örnekler verilebilir.

markalar

İmaj Markaları

Tüketicilerin zihninde belirli bir algı oluşturarak değerini oluşturmaya başlamış markalardır. Belirli bir gıda, içki ve moda markaları bu gruba entegre edilebilir. Kullanıcıların imaj markalarını kullanarak kendilerini farklılaştırmak istedikleri bir ortam söz konusudur. Bu markalara statü sembolü olan markalar da diyebilirsiniz.

Lüks Markaları

İmaj markaları ile aralarında ufak tefek farklar vardır. Lüks markaların tüketici kitlesi, kendilerini toplumsal anlamda ifade edebilme, statü gösterebilme gibi amaçlar taşımaz. Lüks markaların sayısı da bir hayli azdır. Bu tarz markaların ulaştıkları kitleler sınırlıdır. Örneğin, Rolls Royce, ve Louis Vuitton gibi isimler lüks markalardır.

Ulus Markaları

Bir ülkenin dünyadaki algısı ve saygınlığı üzerinde yürütülen çalışmaları taşıyan markalara ulus markaları adı verilir. Ülke yönetimi, ihracatı, turizmi ve kültür mirası gibi ayrıntılar üzerinden pozitif algı yaratma çalışmaları başarılı bir şekilde gerçekleştirilir.

Ünlü Markaları

Ünlülerin ürün lisanslama, reklamlar ve marka elçiliği gibi yöntemler kullanarak isimlerini ticari alanlarda değerlendirdikleri alanlar vardır. Ünlülerin bu alanlara dahil olmalarından ortaya çıkan markalar ”ünlü markaları” olarak değerlendirilir.

Aktivist Markaları

Özel bir amaç ve hedef uğruna verdikleri mücadele ile tüketicilerin akıllarında yer edinen markalar aktivist markalarıdır. Genel olarak kar amacı gütmeyen markalar olurlar. Ticari yönü ağır basmayan bu markalar eylemsel olmaları ve konvansiyonel olmayan yöntemleriyle öne çıkarlar.

E YANİ?
Marka veya marka yönetimi denildiği zaman insanların aklına yalnızca bir marka türü geliyor olabilir. Fakat markalar arasında birçok farklı çeşit vardır. İşte bu noktada tüm bu marka türlerini detaylı bir şekilde araştırmanız belki de yeni projenizde sizlere yol gösterici olabilir. Marka çeşitlerinin neler olduğunu ve ne gibi amaçlar ile kitlelere hizmet ettiklerini öğrenerek daha geniş alanlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle marka değerinizi de ciddi manada yükseltmeye başlayabilirsiniz. Başlangıç aşamasındayken bu bilgilere erişmeniz rakiplerinizin önüne geçebilmeniz konusunda da size yardımcı olabilir.
YORUMLAR