Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcı nedir? Kime denir? Çalışma prensipleri nelerdir? Bu yazımızda finans sektörünün en önemli kavramlarından birini açıklıyoruz.

melek yatırımcı nedir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyada bir gün içinde ne kadar çok girişimin piyasaya adım attığını görebilsek yeni adım atmaya çekinir hale gelirdik. Ne var ki bu yolda rekabet çok olsa da güvendiğiniz işiniz için destek alacağınız ve işi tam olarak bu olan insanlar var. Melek yatırımcılar, ürün ve şirket oluşumunu yeni tamamlamış ancak sermayesi yeterli olmayan girişimlere “ilk” yatırımı yapan kişilerdir.

Genellikle bu insanlar finansal desteğe sahip girişimcilerdir. Güçlü şirketleri vardır, başarılı bir şekilde çalışırlar ve belirli bir şekilde büyümeye yeni başlayan başkalarına fırsat verirler. Bu sebeple iyi fikirlere yatırım yapmak önemlidir. İş en nihayetinde ekibin gerçeğe götürme kapasitesine yatırım yapmak.

Bir girişimci ve melek yatırımcı arasındaki ilişki iyi bir hedefe ulaşmak üzerine temellenir.  Yatırımcının ürünle ilgilendiği kadar çeşitli faktörlere bağlıdır ve yatırımı alacak olan kişi, neyin satıldığına dair güven ve bilgi gösterir.  

Oluşum Tarihi

Melek yatırımcılar günümüzde finans sektörünün en önemli kavramlarından ve kişilerinde olsa da ortaya çıkış tarihini Avrupa’nın tiyatro tarihiyle başlatmak mümkün. Tiyatro ve tiyatro yazarlarının en önemli gelir kaynağı onları finanse eden varlıklı insanlar, bir diğer deyişle melek yatırımcılardı. Benzer şekilde Osmanlı sanatının ve özellikle şairlerin dönemin “melek yatırımcıları” tarafından desteklendiğini söylemek de tamamıyla yanlış olmaz. 

Yani bu kişiler çok uzun zamandır var ancak bugün kullandığımız şekilde isimlendirilmesi için 1981’de  New Hampshire Üniversitesi finans profesörü İngiliz William E. Wetzel’in kullanmasını beklemek gerekti. 

Çalışma Prensibi Nedir?

Melek yatırımcılar, istisnalar haricinde fonlarını genç projelere verirler. Bu tür genç girişim ve projeler, verim mi alınacağı yokda zarar mı edileceği henüz belli olmayan start-up’lardır. Hatta birçoğu sadece bir fikir aşamasındayken yatırımcı desteği alır. Onlara yapılan yatırım sermaye piyasasında riskli olarak kabul edilir. Bu nedenle ortak portföy payı bu varlıkların hemen hiçbirinde %10’u geçmez. 

Yatırımcılar, yalnızca ilk fonu sağlamakla kalmaz yeni girişimi belirli bir süre destekler ve başlangıç etkinliklerini yapar. Beklentileri ise mümkün olan en yüksek kâr dönüşüdür. Kabul edilen yıllık ortalama verim %20  ile %30 arasında değişir. Bu tür göstergeler, çok iyi yatırımcılar için geçerli geçerli sayılabilir. 

Melek yatırımcılar, fon sağladıkları yeni girişimlere gelişim aşamalarında da destek olmaya devam edebilir. Güvendikleri şirketlerden hisse almaları sık görülür. Bazı melek yatırımcıların, sağladıkların ilk fonun 10 kat fazlasını elde ettiği görülür. İlk aşamadaki şirketler başarısız olduğunda yatırımların büyük bir yüzdesi tamamen kaybolduğundan, melek yatırımcılar, profesyoneller 5 yıl içinde orijinal yatırımlarının en az on veya daha fazla katını geri getirme potansiyeline sahip yatırımları arar

Melek Yatırımcılar Nasıl İnsanlardır?

Melek yatırımcılar maddi anlamda varlıklı insanlar olup yeni projelerin gelişimi ile bizzat ilgilenen kişilerdir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi yeni girişimlere finansman sağlar, düşük faizli kredi verir ya da kurulan şirketin ortağı olur. Genellikle yeni ve vizyoner girişimler birden fazla melek yatırımcının desteğini alır. Birkaç melek yatırımcı bir araya gelerek ortak bir maddi kaynak sağlar. 

Melek yatırımcıların sayısı bugün katlanarak büyüyor. Özellikle online teknolojilerin artması ile bu tarz platformlar üzerinden de yapılabilir hale geldi. 

E YANİ?
Melek yatırımcılar, birçok yeni girişimin sektöre tutunma imkanı oluyor. Eğer bu şekilde fon sağlanan bir sistem olmasaydı çoğu girişimin kendini göstermesi imkansız olurdu. Melek yatırımcılar, girişimcilere finansal destek olmanın yanında onlara yeni fırsatlar ve ufuklar da açar.
YORUMLAR