Mercedes-Benz StartUP 2021’in Kazanan Girişimleri

43 ilden toplam 633 startup’ın katıldığı Mercedes-Benz Startup yarışmasının kazananları belli oldu.

kazanan startup
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mercedes Benz’in düzenlediği ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkıda bulunan girişimcilerin ödüllendirildi StartUP 2021’in sonuçları belli oldu. “Ulaşım Çözümleri”, “Sosyal Fayda” ve “Jüri Özel Ödülü” olmak üzere 3 farklı kategoride 3 startup’a toplamda 150 bin lira para ödülü verildi. 

 “Ulaşım Çözümleri” kategorisinin kazananı Syntonym oldu. Girişim, aynı zamanda bu yıl ilk vez verilen kategorinin de ilk sahibi olmuş oldu. Resim ve videolardaki yüzleri analiz edip hiç var olmamış yüzlerle değiştiren startup, hiçbir bozulmaya imkan vermeden yapılan bu anonimleştirme ile yapay zeka algoritmalarının güvenilirliğini artırıyor. 

“Sosyal Fayda” kategorisinin kazananı PONS oldu. PONS, sağlık sektörüne dönük bir girişim. Doktorların, hastalar ile  uzaktan iletişim kurmasına ve teşhis koymasına olanak tanıyan giyilebilir ultrason teknolojisini geliştirdi. 

“Jüri Özel Ödülü” ise IWROBOTX’in oldu. Startup, otonom deniz aracı Doris ile deniz yüzey temizliği yapıyor ve kamera ve sensörlerini kullanarak yüzeydeki nesneleri tanıyıp sınıflandırabiliyor. 

YORUMLAR