İşte Merkez Bankası’nın Türkiye Kripto Raporu

TCMB’nin Türkiye kripto para raporu ortaya çıktı. Raporda, kripto paranın avantajları, dezavantajları gibi başlıklar yer alıyor.

kripto varlık raporu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, “Kripto Varlıklar” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporun giriş kısmında sektör ve sektör dışında birbirine karıştırılan sanal para ve dijital pazar ayrımı ve iki terimin açıklaması yapılıyor. Daha sonra Bitcoin gibi kripto varlıklar ile yapılan finansal işlemlerin kurallara uygun şekilde yürütülmesini sağlayan defter teknolojisi veya bunun özelleştirilmiş ve daha çok kullanılan blokzincir/blockchain teknolojisine dair bilgiler veriliyor. 

Kripto Paraların Bir Asli Değeri Yoktur ve Değeri Çok Oynaktır

TCMB’nin raporunda dünyada 370’ten fazla kripto borsası olduğuna dikkat çekilerek bu paraların asli bir değeri olmayıp oynak bir değer dengesine sahip olduğu vurgulandı. Borsanın hem dünyada hem de Türkiye’deki artışının dolandırıcılık ve suistimallere yol açtığı; bu sebeple vatandaşların büyük maddi kayıplar yaşadıkları ifade edildi. Böylece temel dezavantajların merkezi tespit edilmiş oldu. 

Raporda, diğer ülkeler gibi Türkiye’nin de kripto varlıklar üzerinde yasal bir düzenleme çalışması yapacağının altı çizildi. 

Türkiye’de Kripto Varlıklara Dair Yasal Düzenlemeler

Türkiye’nin 2020 sonundan itibaren kripto varlıklar üzerine düzenlemeler yaptığı biliniyor. 1 yıllık plan da tamamlanmak üzere ve kısa aralıklarla konu ile ilgili bilgiler de sızmakta. Raporda Merkez Bankası’nın çalışmalarından şöyle bahsedildi:

Merkez Bankamız da görev ve sorumluluk alanı kapsamında dağıtık defter teknolojisi de dâhil olmak üzere finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası çalışmalara katkı sağlamaktadır. Kripto varlık alım satım platformları da dahil olmak üzere kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edilmektedir. Kripto varlıklara ilişkin genel düzenleme bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır.”

Kripto Varlık Tanımı ve Kısa Tarihçesi

Mayıs 2021 tarihli Merkez Bankası raporunda, kripto varlıklar; dijital ortamda üretilip bilgisayar ağları üzerinden doğrudan eşler arasında işlem gören ve genellikle küresel olarak kullanıcıların arz ve  taleplerine göre değerlenen dijital varlık olarak açıklandı. Merkezi bir otorite yerine kriptografi teknikleri ile yönetilen dijital varlıkların tarihi, 1998’de Wei Dai’nin “cypherpunks” posta listesindeki bir fikirden başlatıldı. 

Bitcoin Ağının Sahibi Yok!

Bitcoin ağının sahibi olup olmadığı konusu, raporda şu şekilde açıklandı: “Bitcoin dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol edilir. Geliştiriciler yazılımı geliştirirken, tüm kullanıcılar hangi yazılımı ve sürümü kullandıklarını seçme konusunda özgür oldukları için Bitcoin protokolünde bir değişikliği zorlayamazlar. Birbirleriyle uyumlu kalmak için, tüm kullanıcıların aynı kurallara uygun yazılımı kullanması gerekir. Bitcoin, tüm kullanıcılar arasında tam bir fikir birliği ile doğru şekilde çalışabilir. Bu nedenle, tüm kullanıcılar ve geliştiriciler bu fikir birliğini korumak için güçlü bir motivasyona sahiptir.

Türkiye’de 40 Kripto Borsası Mevcut

Merkez Bankası raporunun dikkat çekici kısımlarından birisi ise Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsasının sayısı oldu. Rapora göre ülkemizde toplamda 40 adet kripto para borsası mevcut ve hepsinin toplam işlem hacmi 28 milyar lira:

Verilerine ulaşılabilen Türk kökenli alım satım platformlarında yaklaşık 28 milyar TL’lik işlem hacmi gerçekleşmiştir. En yüksek işlem hacminin gerçekleştiği alım satım platformları 11.1 milyar TL ile Paribu, 7.6 milyar TL ile BTCTürk ve 4.2 milyar TL ile Paritex olmuştur. Küresel platformlar üzerinden Türk vatandaşlarının işlem hacmi verilerine ulaşılamamakta olup bu işlem hacimleri de eklendiğinde toplam işlem hacminin 28 milyar TL’nin oldukça üzerinde olduğu düşünülmektedir. Binance, Huobi Global, Coinbase Pro ve Kraken dünyanın en önde gelen kripto varlık alım satım platformları olup Türklerin en çok işlem yaptığı platformlar oldukları tahmin edilmektedir.

YORUMLAR